sertifika-torenÇağdaş Holding’in destekleriyle gerçekleşen Gümüşlük Festival Akademisi yaz kampında dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ın eğitmenliğinde düzenlenen piyano masterclassına katılan genç yetenekler sertifikalarını aldı.

DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde bu yıl 10.’su gerçekleştirilen GFA masterclasslarının son konseri, festival merkezinde düzenlendi. 4. dönem piyano masterclassına katılan 7 genç yetenek Gülsin Onay himayesinde verdikleri konserin ardından sertifikalarını sanatçının elinden aldılar. 2006 yılından beri sürdürülen yaz müzik okuluna bugüne kadar yurt içinden ve yurt dışından 500 civarında genç yetenek katıldı ve sertifika sahibi oldu. Gülsin Onay, Martin Roscoe, Anika Vavic ve Vyacheslav Gryaznov’un eğitmenliğinde 16 Temmuz – 04 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen piyano masterclassının son konserinde genç yetenekler, Chopin, Bach, Bartok, Scarlatti gibi bestecilerin eserlerini seslendirdiler.

sertifika-toren-140 genç yetenek sertifika aldı

Gümüşlük sahilinde yer alan GFA’da bu yıl 3 farklı enstrüman için düzenlenen masterclasslarda 40 genç yetenek sertifika aldı. GFA’nın son gününde düzenlenen piyano masterlass konserinde ise 7 öğrenci kurs boyunca edindikleri bilgi ve teknikleri sergilediler. Konser, masterclassın en küçük öğrencisi olan Zeynep Yargı’nın performansıyla başladı. Küçük piyanist J.S. Bach’ın “Prelude – Füg BWV 846 C majör” adlı eserini büyük bir başarıyla yorumladı. Ardından sahneye gelen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Julia Tavit, Bela Bartok’un “Ostinato” adlı eserini seslendirdi. Alkışlarla sahneden ayrılan Tavit’in ardından piyanonun başına Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu Mahmut Önal geldi, genç piyanist Domenico Scarlatti’den “Sonata L 23 – K 380 E majör” adlı eseri seslendirdi. Ardından sahneye çıkan Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi Tuna Bilgin, Claude Debussy’nin, “Claire de Luna” adlı eseriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Konser, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Elif Sinan’ın seslendirdiği eserle devam etti. Genç yetenek sahnede Rodion Shchedrin’in “Basso Ostinato” adlı eserini yorumladı. Daha sonra Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı öğrencisi Yener Gökbudak, F. Chopin’in “Ballade 4 Op. 52 F minör” adlı eserini seslendirdi. Genç yeteneklerin başarılı konseri Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Ufuk Mete Şahin’in seslendirdiği eserle son buldu. Genç piyanist, Sergei Rachmaninoff’un “Etude – Tableaux Op. 38 No. 15E bemol Minör” adlı eserini yorumladı.

 

Konser sonrasında Piyanist Gülsin Onay, bir konuşma yaparak, genç piyanistleri tebrik etti, Onay “Çocuklarımız çok yetenekli, onlar için çok önemli bir deneyim oldu. Farklı ekollerden, çok önemli piyanistlerden kurslar aldılar, kazandıkları tecrübe ve bilgi çok değerli, çok güzel bir gelecek bekliyor onları, yolları açık olsun” dedi. Gülsin Onay konuşmasının ardından genç piyanistlere sertifikalarını verdi.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding, A Mutfak Mobilya.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:

4 Ağustos – “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos – “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

Konserlerin başlama saati 21.00’dir.

Yer: Gümüşlük Antik Taş Ocağı.

Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

 

İletişim

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

www.facebook.com/gumuslukfestival

Paylaş
  • gplus
  • pinterest