iran-asilli-ingiliz-mimari-sevenleri-son-yolculuguna-ugurladi_7465_dhaphoto8
Bodrum’da yalnız yaşadığı villasında kalp krizinden yaşamını yitiren İran asıllı İngiliz mimar 76 yaşındaki Darius Geransar’ı son yolculuğuna; arkadaşları, köpeği ‘Fiona’ ve villasını bağışladığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesi üyeleri uğurladı. Geransar’ın cenazesi Müslüman ve Hristiyanları bir araya getirdi.

Eşi ve kızının 6 yıl önce İngiltere’de trafik kazasında yaşamını yitirmelerinin ardından Yalıkavak Mahallesi’ndeki villasında köpeği ‘Fiona’ ile yaşamaya başlayan mimar Darius Geransar’ın dört gündür dışarı çıkmamasından şüphelenen komşuları, dün sabah durumu polise bildirdi. Polis, komşularıyla birlikte girdiği evde Geransar’ın salondaki koltuğun üzerinde cansız bedeniyle karşılaştı. Kalp krizinden dört gün önce öldüğü sanılan Geransar’ın 6 yaşındaki köpeği ‘Fiona’nın da başucunda beklediği görüldü. Geransar’ın cenazesi önce Bodrum Devlet Hastanesi Morgu’na ardından da otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

 

iran-asilli-ingiliz-mimari-sevenleri-son-yolculuguna-ugurladi_7465_dhaphoto2

Otopsinin ardından Geransar’ın arkadaşları tarafından alınan cenazesi vasiyeti üzerine bugün öğlen Sandıma Mezarlığı’a getirildi. Geransar için burada düzenlenen cenaze törenine avukatı Güneş Sümer, ABD’li modacı arkadaşı Rose Mary Taramantona, ÇYDD Bodrum Şubesi üyeleri, İngiliz arkadaşları katıldı. Geransar’ın yanından ayrılmayan ‘Fiona’ isimli köpeği de başı ve boynuna siyah başörtüsü bağlanarak cenazeye getirildi. Geransar için önce cenaze namazı kılındı. Daha sonra Geransar için İngiliz arkadaşı Robert Fick, Hristiyan geleneğine göre dualar okudu, onun eğitim ve sağlık alanında yaptığı yardımlardan bahsetti.

Modacı Rose Mary Taramantona ise arkadaşı Darius Geransar’ın ani ölümünün kendilerini çok üzdüğünü belirtip, “Kızı ve eşini kazada kaybettikten sonra yaşamın anlamsız olduğunu söylüyordu. Sanıyorum bu üzüntüye kalbi dayanamadı. Bize ne Müslüman ne de Hristiyan olduğunu söylemişti. Onun en çok düşündüğü çocukların iyi okuması ve eğitim almasıydı. O nedenle bugün iki dinin temsilcileri ile son yolculuğuna uğurladık” dedi.

Konuşmalar ve edilen duaların ardından Darius Geransar, toprağa verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest