gokceler-magarasi-(2)Milas’ta incelemelerde bulunan Vali Amir Çiçek, GEKA mali destek programı kapsamında ışıklandırma ve ahşap yürüyüş yolu yapılan Gökçeler Mağarası’nda incelemelerde bulundu. Proje hakkında Vali Çiçek’e bilgi veren Milas Kaymakamı Fuat Gürel, % 75’i GEKA, % 25’i Milas Kaymakamlığı tarafından karşılanan proje için 700 bin 727 Lira kaynak tahsis edildiğini belirtti. Proje kapsamında kollarıyla beraber 450 metre boyundaki Gökçeler Mağarası’nın 160 metrelik kısmının, mağara oluşumu ve ekosistemine zarar vermeyen sistemle aydınlatılarak mağara içi yürüyüş yolu yapıldığını anlatan Gürel, projenin % 70’nin tamamlandığını, Nisan sonu gibi de projenin biteceğini belirtti.

Alternatif turizm faaliyetleri açısından jeolojik yapısı ile dikkat çeken mağaraların gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Muğla Valisi Çiçek, “İlimiz sahip olduğu doğal güzellikleri ile çok değerli. Amacımız turizmi deniz, kum ve güneş üçgeninin dışına çıkararak bunlara alternatif olacak yürüyüş yolu, bisiklet yolu, su sporları, mağaracılık, yaylacılık, kampçılık gibi pek çok farklı alanda hem iç turizme hem de dış turizme hizmet etmek. İl genelinde bize bahşedilen, turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacak alternatif turizm olanakları mevcut. Bunları ortak akıl ve kolektif hareketle projelendirerek hayata geçirmek bizim elimizde” dedi.

Gökçeler Mağarası’nın alternatif turizm faaliyetlerine iyi bir örnek oluşturduğunu dile getiren Vali Çiçek, Milas Kaymakamlığı öncülüğünde GEKA desteği ile mağaranın turizme kazandırılmasının bu bölgeye pek çok turistin gelmesine vesile olacağını belirtti.

Hakim bir noktaya yapılan seyir terası ile mağaranın bulunduğu Uyku Vadisi’nin, bölgeye gelen turistlerin tepeden izlenmesine olanak sağlayacağını ileten Vali Çiçek, “Daha önceden her ne kadar bu bölgeyi duyarak gelen turistler olsa da mağaranın içi karanlık olduğu için sarkıt ve dikitlerden oluşan bu güzelliği göremiyordu. Ama artık mağaranın içi, jeolojik yapısına zarar vermeden ışıklandırıldı. 160 metrelik kısmında yürüyüş yolu yapılarak mağaranın içinin gezilmesine olanak sağlandı. Turizm sezonu öncesi proje tamamlanarak turizme kazandırılacak. Projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest