gokova-korfezinde-14-metrelik-yelkenli-tekne-batti_5956_dhaphoto1Datça açıklarında 14 metrelik  ahşap tekne, alabora olup battı. İçinde ve çevresinde kimse bulunmayan teknenin çok eski ve bakımsız olmasından dolayı, kaçak göçmenler tarafından terkedilmiş olabileceği belirtildi.

Gökova Körfezi’ndeki, Datça’ya 1.2 mil mesafedeki Mersincik Adası yakınlarında yelkenli bir teknenin battığını gören bölgeden geçen diğer tekneler, bugün saat 08.30 sıralarında durumu Sahil Güvenliğe bildirdi. Bölgeye Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi.

Datça’ya seyir halinde olan kaptanlardan 28 yaşındaki Göktuğ Bayrak, tek direkli, yelkenli tekneyi ters dönüp batarken gördüklerini belirtip, “Yanaşıp baktığımızda üzerinde veya etrafında kimse yoktu. Tekne çok eski ve boyası dahi dökülmeye başlamış. Genelde kaçakların gokova-korfezinde-14-metrelik-yelkenli-tekne-batti_5956_dhaphoto3Yunan adalarına geçmekte kullandıkları türden. Muhtemelen buraya 3 mil mesafedeki İstanköy Adası’na geçmeye çalışan kaçak göçmenler tarafından terkedilmiş olabilir. Can yelekleri, şişme bot veya can simidi olan kaçak göçmenler, İstanköy’e geçmeyi başarmış olabilir ya da yarım mill mesaedeki Kızılağaç Kayalıkları’na sığınmış olabilirler” dedi. Bölgeye seyir halinde olan Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest