muglada-susuzluk-(3)Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris’in Taşlıca Mahallesi’nde uzun yıllardır yaşanan susuzluk sorunuyla ilgili olarak yeni sondaj çalışmaları yapıldığını belirterek “Sondaj da olmazsa Marmaris Barajı’ndan su getiririz” dedi.

Marmaris ilçe merkezine 50 kilometre mesafede olan Taşlıca Mahallesi’nin su sorununa yapılan gölete rağmen çözüm bulunamadı. 2008 yılında yapılan gölet, imalat hatasından dolayı su tutmayınca, köylüler hayvanlarla taşıdıkları suyu kullanmaya devam etti. Yapılan gölette incelemelerde bulunan Muğla Valisi Amir Çiçek, Taşlıca’da 1966 yıllarında yapılan bir sarnıçla su ihtiyacının giderilmeye çalışıldığını hatırlatarak artan nüfusa bağlı olarak bu yolun yetersiz hale geldiğini vurguladı. Çiçek, “Daha sonraları bu gölet yağmur sularını toplayıp kullanmak için düşünülmüş ancak önce su tutmamış şimdi ise yeterli su birikmemiş. Biz MUSKİ ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Bu bölgede daha önce de sondaj çalışmaları yapıldı ancak verim alınamadı. Şimdi yeni sondaj çalışmaları ile su arıyoruz. Eğer bu da olmazsa Marmaris Barajı’ndan bu mahallemize su getirmek için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

muglada-susuzluk-(2)Yeni Baraj Planlaması Başladı

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) yetkilileri birinci aşama sondaj çalışmalarının başladığını, ancak bölgenin coğrafyası nedeniyle sondajın çok uzun süreli bir çözüm olmayacağını belirterek, DSİ ile görüşmelerin sürdüğünü Datça-Bozburun Yarımadası’na su sağlayacak yeni bir barajın yapılması için planlamaya başlandığını söyledi.

İnanç Turizmine Kameriye Desteği

Hisarönü Körfezi’nde bulunan Kameriye Adası’ndaki Ortodoks Kilisesi’nde de incelemelerde bulunan Vali Çiçek, ada ve kilise hakkında bilgi aldı. Adanın Marmaris Ticaret Odası tarafından turizme kazandırmak amacıyla bir proje dahilinde restore edilmek istendiğini söyleyen Vali Çiçek “Ticaret Odası burayı turizme kazandırmak istediğini belirtti. Burasının birinci derece doğal SİT olduğunu, mülkiyetinin de hazineye ait olduğu bilgisini aldım. Biz Valilik olarak bölgeye katma değer sağlayıp sağlamayacağına bakacağız. Kilise bu haliyle bile ziyaretçi alıyor. Hatta gelenler bir de dilek ağacı oluşturmuş. İncelemelerin ardından gerekli işlemleri başlatacağız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest