gorme-engelli-kardesler-ilk-kez-yardim-almadan-yurudu_7098_dhaphoto3Fethiye’de bağımsız hareket kursuna katılarak sarkaç bastonla yürüme eğitimi alan görme engelli 18 yaşındaki Bedirhan Sütcü ile kardeşi 20 yaşındaki Fevzi Sütcü, hayatlarında ilk kez kimseden yardım almadan kendi başlarına yürümenin mutluluğunu yaşadı.

Görme engellilerin bağımsız hareket etmesini sağlamak amacıyla Fethiye Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ‘Bağımsız Hareket Kursu’ açıldı. Görme engelliler sınıf öğretmeni Fatmagül Şahintepe tarafından verilen kursa, Fethiye ve çevresinde oturan Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi’ne üye 8 görme engelli katıldı. 12 Eylül’de başlayan 20 saatlik kursun ilk bölümünde teorik eğitimler tamamlandı ve önceden belirlenen parkurlarda yürüyüş başladı. Sarkaç bastonla kendi başına yürüme eğitimi alan kursiyerler, kursun verildiği otelin çevresinde yürüyerek, öğrendikleri kuralları uyguladı. Bazı görme engelliler yaşamlarında ilk kez kimseden yardım almadan kendi başlarına yürümenin mutluluğunu yaşadı.

Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi’nde oturan doğuştan görme engelli Bedirhan ve Fevzi Sütcü kardeşler de kursa katıldı. Babası çiftçilikle uğraşan ve tüm hayatlarını ailesi ve arkadaşlarının kollarına girip yol göstermesiyle sürdüren Sütcü kardeşler, baston kullanma eğitimi aldı. Kursun 3′üncü gününde teorik eğitimlerini tamamlayan kardeşlerden Bedirhan Sütcü, hayatında ilk defa bir başkasından bağımsız yürümek için ayağa kalktı. Bastonuyla önündeki engelleri bulup, tek tek aşan Sütcü’yü, ağabeyi Fevzi Sütcü takip etti. Lise yıllarını okul arkadaşlarının kollarına girip yol göstermesiyle tamamlayan kardeşler, ilk kez kimseden yardım almadan yürümenin mutluluğunu yaşadı.

‘YARDIM ALMADAN YÜRÜYEBİLECEĞİM’

Çok mutlu olduğunu söyleyen Sütcü, “Bundan böyle kendi başıma hareket edebileceğim. Artık kardeşimle birlikte gezebileceğiz. Annemden babamdan yardım almadan yürüyebileceğim” dedi. En büyük hayalinin İstanbul’a gitmek olduğunu vurgulayan Sütcü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden bastonla geçmek istediğini kaydetti. Ağabey Fevzi Sütcü de bundan böyle kimseden yardım almadan kendi başına yürüyebileceklerini belirtti.

Denizli’nin Çameli İlçesi’nden gelerek kursa katılan evli ve 1 çocuk babası görme engelli 45 yaşındaki Yüksel Uysal da Fatmagül Şahintepe’nin komutlarını yerine getirerek bastonla yürüdü. Otel odasına kimseden yardım almadan, kendi başına yürüyen Uysal, bu yürüyüşün kendi başına yaptığı ilk yürüyüş olduğunu söyledi. Baston kullanmayı kısa sürede öğrendiğini anlatan Uysal, “Artık kimseden yardım almadan gezebileceğim. Bir yere gitmek istediğimde başka birinin de gitmesini bekliyordum. Artık kendi başıma hareket edebileceğim” diye konuştu.

‘YANLIŞ ŞEYLER ÖĞRETİLMİŞ’

Görme engellilerin bağımsız hareket etmesini sağlamak için eğitim verdiğini aktaran Fatmagül Şahintepe ise “Maalesef görme engellilere hep yanlış şeyler öğretilmiş. Hep birileri yanındaymış bu arkadaşların. Bizim hedefimiz görme engellilerin bağımsız hareket edebilmesi. Anne babalara sesleniyorum; lütfen çocuklarınızı bağımlı yetiştirmeyin” diye konuştu.

Kendisi de görme engelli olan Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi Başkanı İjlal Kızılkaya da bir görme engelli için bağımsız hareket etmenin çok önemli olduğunu söyledi. Kursiyerlerin kısa sürede büyük aşama kaydettiğini belirten Kızılkaya, kursun düzenlenmesine destek olanlara da teşekkür etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest