gumusluk-klaisk-muzik-fest12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Bodrum Antik Tiyatro’da sanatseverlerle buluştu. 12 yıldır Bodrum’un Gümüşlük beldesinde gerçekleştirilen festivalin gala gecesinde Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası, devlet sanatçımız Piyanist Gülsin Onay ve trompet sanatçısı Cem Sevgi’ye eşlik etti. Bu yıl DenizBank ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival 3 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında bir ayı aşkın bir süre boyunca klasik müzikseverlerin ilgi odağı olacak.

Antik tiyatroda unutulmaz gala

Her yıl birbirinden ünlü isimleri Bodrum’a getiren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da yine enstrümanında mükemmelliği yakalamış müzisyenleri bir araya getiriyor. Geçtiğimiz akşam Bodrum’un 13 bin kişilik tarihi tiyatrosunda düzenlenen gala gecesi ile sanatseverlere merhaba diyen festivalin ilk konukları dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, trompet sanatçısı Cem Sevgi ve Şef Rengim Gökmen yönetimindeki İzmir’in son zamanlarda ismi parlayan oda orkestrası KODA idi.

Açılışta konuşma yapan festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, sponsorlara ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Levendoğlu, konuklara da teşekkür ederek “Siz değerli izleyicilerimiz, iyi ki varsınız, sizlerin klasik müziğe olan ilginiz ve heyecanınız sayesinde düzenleniyor bu festival, destekleriniz ve ilginiz daim olsun” dedi. Sanat ve iş dünyasından birçok klasik müzikseveri bir araya getiren konserde KODA’nın yaratıcısı Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da izleyiciler arasında idi.

Shostakovich ve Mozart’ın eserleri seslendirildi

Klasik müzikseverlerin yoğun ilgisi ile başlayan ve 2 saat süren konserin ilk yarısında sanatçılar Rus besteci Dmitri Shostakovich’in “Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Orkestrası için Konçerto No.1, Do minör, Op. 35” adlı eserini seslendirdiler. Programın ikinci yarısında W.A. Mozart’ın “Piyano Konçertosu No.12 La Majör, K414” başlıklı eserinden “I. Allegro”, “II. Andante” ve “III. Allegretto” adlı bölümlere yer veren sanatçılar, izleyicilere unutulmaz bir gala gecesi yaşattılar. Programın sonunda ayakta alkışlanan Gülsin Onay, Chopin’den bir eserle bis yaparak sahneden ayrıldı. Ardından Karşıyaka Oda Orkestrası da izleyicilerin yoğun isteği üzerine bir parça daha çalarak geceyi sonlandırdı. Konserin sonunda Piyanist Gülsin Onay CD’lerini imzaladı.

KODA’dan “Mavi Geceye Müzik”

Karşıyaka Oda Orkestrası, 4 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21:00’de Şef Hakan Şensoy yönetiminde, “Mavi Geceye Müzik” başlığı altında vereceği konserle Gümüşlük Antik Taş Ocağında klasik müzikseverlerin karşısında olacak. Programın ilk yarısında orkestra, A. Vivaldi ve G. P. Telemann’ın eserlerine yer verirken, ikinci yarıda A. Piazzola, Kenan Durul, Armağan Durdağ ve Jacop Gade gibi bestecilerin eserleri seslendirilecek.

Grammy ödüllü kuartet Gümüşlük’te

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde bu yıl 12 konser gerçekleşecek. 14 Temmuz akşamı Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda sahne alacak olan Grammy ödüllü ABD’li Kronos Quartet’in konseri ise şimdiden sanatseverlerce büyük bir ilgiyle bekleniyor.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding.
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali EFFE Label kapsamına alınmış bir festivaldir.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali program:

4 Temmuz - “Mavi Geceye Müzik” Karşıyaka Oda Orkestrası

8 Temmuz - “The Virtuoso Flute” Bülent Evcil – Flüt (Türkiye) & Phillip Moll – Piyano (ABD)

14 Temmuz - “Grammy Ödüllü Kuartet Bodrum’da!” Kronos Quartet (ABD/USA)

18 Temmuz - “21 Yüzyılın Rus Yıldızı“ Vyacheslav Gryaznov – Piyano (Rusya)

21 Temmuz – “Müziğin Coğrafyası” Trio KlaViS (Avusturya)

23 Temmuz – “Geleceğin Genç Piyanisti Seçildi” Saygun Piyano Yarışması Final Konseri

26 Temmuz - “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe – Piyano (İngiltere)

29 Temmuz - “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz - “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos - “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos - “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

Gümüşlük Festival Akademisi Masterclass Programı 2015

Flüt – 08 Temmuz – 13 Temmuz

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

Şan - 07 – 12 Ağustos 2015

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması 20 – 21 – 22 – 23 Temmuz

Konserlerin başlama saati 21:00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest