gumusluk-festival12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Denizbank ana sponsorluğunda bu yıl da kapılarını sanatseverler için açıyor. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Karşıyaka Oda Orkestrası, dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay ve trompet sanatçısı Cem Sevgi’ye eşlik edecek. Bodrum Antik Tiyatro’da 3 Temmuz Cuma akşamı gerçekleşecek gala gecesinde Mozart ve Shostakovich’in eserlerine yer verilecek.

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında, Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde, Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bu yıl 3 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında klasik müzikseverleri bir araya getirecek. Festival kapsamında 12 konser sanatseverlerle buluşurken, genç yeteneklerin keşfedilmesine zemin hazırlayan Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması ise 20 – 23 Temmuz tarihleri arasında 3. kez düzenlenecek. Festivalin eğitim ayağı olan Gümüşlük Festival Akademisi’nde ise bu yıl 4 ayrı dalda masterclass gerçekleşecek.

3 Temmuz akşamı Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleşecek Piyanist Gülsin Onay & KODA konserinin ilk yarısında sanatçılar W.A. Mozart’ın “Piyano Konçertosu No.12 La Majör, K414” başlıklı eserinden “I. Allegro”, “II. Andante” ve “III. Allegretto” isimli bölümleri seslendirecekler. Aranın ardından Rus besteci Dmitri Shostakovich’in “Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Orkestrası İçin Konçerto No.1, Do minör, Op. 35” adlı eserine yer verilecek. Eser, “I. Allegretto”, “II. Lento”, “III. Moderato” ve “IV. Allegro con brio” adlı bölümlerden oluşuyor.

KODA’dan Bir Konser Daha

Karşıyaka Oda Orkestrası, bir sonraki akşam festival kapsamında 4 Temmuz Cumartesi saat 21:00’de bu defa Şef Hakan Şensoy yönetiminde, Gümüşlük Antik Taş Ocağında “Mavi Geceye Müzik” başlığı altında bir konser daha verecek. Programın ilk yarısında orkestra, A. Vivaldi ve G. P. Telemann’ın eserlerine yer verirken, ikinci yarıda A. Piazzola, Kenan Durul, Armağan Durdağ ve Jacop Gade gibi bestecilerin eserleri seslendirilecek.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding.
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali EFFE Label kapsamına alınmış bir festivaldir.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Program:

3 Temmuz - Karşıyaka Oda Orkestrası & Gülsin Onay – Piyano, Şef: Rengim Gökmen, Trompet: Cem Sevgi

4 Temmuz - “Mavi Geceye Müzik” Karşıyaka Oda Orkestrası

8 Temmuz - “The Virtuoso Flute” Bülent Evcil – Flüt (Türkiye) & Phillip Moll – Piyano (ABD)

14 Temmuz - “Grammy Ödüllü Kuartet Bodrum’da!” Kronos Quartet (ABD/USA)

18 Temmuz - “21 Yüzyılın Rus Yıldızı“ Vyacheslav Gryaznov – Piyano (Rusya)

21 Temmuz – “Müziğin Coğrafyası” Trio KlaViS (Avusturya)

23 Temmuz – “Geleceğin Genç Piyanisti Seçildi” Saygun Piyano Yarışması Final Konseri

26 Temmuz - “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe – Piyano (İngiltere)

29 Temmuz - “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz - “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos - “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos - “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

 

Gümüşlük Festival Akademisi Masterclass Programı 2015

Flüt – 08 Temmuz – 13 Temmuz

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

Şan - 07 – 12 Ağustos 2015

 

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması 20 – 21 – 22 – 23 Temmuz

Konserlerin başlama saati 21:00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest