yeliz-beyazıt-nese-demirel-yukselgil-(2)Gümüşlük Sanat Evi’nin bu haftaki sergi konukları Yeliz Beyazıt ve Neşe Demirel Yükselgil oldu. Sergi açılışına Gümüşlük’te bulunan yerli yabancı turistler ile birçok sanatsever de ilgi gösterdi. Beyazıt ve Yükselgil Dekoratif El Sanatları Sergisi ile el emeklerinden oluşan yüzlerce eserlerini bir hafta boyunca sergileyecekler. Ayrıca bu serginin bir farkı da Anneler Günü’nün yaklaşması ile el sanatlarının özel indirimli olması. Yeliz Beyazıt 460 çeşit ürününü sergilemekte ve hepsi orijinal. Yine Yükselgil’in de sergide 300’ e yakın el sanatları eseri bulunmakta. Sergide; içki şişelerinden mumluk ve avizelere, el yapımı tablolardan taş ve ahşap bardak altlıklarına kadar birçok zengin çeşit yerini almış…

Açılış kokteylinde açıklama yapan Yeliz Beyazıt,  Gümüşlük Sanat Evi’nde 2’şer kişilik gruplardan oluşan haftalık sergi stantlarının açılmakta olduğunu belirterek , “Bu haftanın sergi konukları Neşe Hanım ile beraber biziz. 5 – 11 Mayıs tarihleri arasında resim, boyama, takı, ahşap sanatları ve tablo satışları yapmaktayız. Her yıl olduğu gibi yapılan bu sergilerde kura sıralamasına bu hafta bizler girerek stantlarımızı açtık. Gümüşlük Sanat Evi’nde sezon boyunca devam eden bu sergiler Ekim ayına kadar sürecektir. Hobi olarak başladığım el sanatlarında ve bu kararı vermemde ailemin ve arkadaşlarımın yönlendirmeleri çok etkili oldu.  Bir buçuk yıldır el sanatları ile uğraşmaktayım. İlk Önce takı kursuna gittim ve daha sonra ise kendimi geliştirdim. İlk zamanlar hobi olarak başladım, eşe dosta hediye olarak dağıtıyordum ama artık bunun da bir sınırı olduğunu anladım. Ürünler artmaya başladıkça baktım evde yer kalmadı ve bu iş hobi olmaktan çıktı bir ticarete dönüştü. Artık eserlerimin stantta yer almasının zamanı geldiğini anladım, umarım bu sergide emeğimizin karşılığını alırız. Biz sanatçılara sunduğu imkânlardan dolayı başta Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Neşe Demirel Yükselgil de emeklerinin ve sanat eserlerinin kendilerine kazanç kapısı sağladığını belirterek, “Ürünlerimizin beğenilip alınması bizi oldukça motive etmektedir. Devamlı yeni ürünler yapıp el sanatlarımızı ilerletmek ayrıca bize çok şey kazandırıyor. Ben Turgutreis’te merkezi olan Begonvil Kadın Üretim Kooperatifi ortağıyım ve serginin devamında ürünlerimizden oradan da temin edebilirsiniz. Bugün Gümüşlük Sanat Evi’nde gerçekleştirilen sergiler sayesinde Gümüşlük yurt içi ve yurt dışında daha fazla tanınır oldu. Belediye başkanımıza teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

Sergide, takı, mumluk ve avizeler, peçetelikler, el yapımı tablolar, ahşap baskı tepsi, yağlı boya tablolar, yine taş ve ahşaptan bardak altlıkları ile dekoratif çalışmalar yer alıyor. Sergi 6 gün boyunca gezebilecek. 12 Mayıs tarihinde ise Gümüşlük Sanat Evi’nin başka konukları burada eserlerini sergileyecekler.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest