Trio-Klavis-5DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Avusturyalı Trio Klavis’i konuk etti. Kemanda Jenny Lippl; saksofonda Miha Ferk ve piyanoda Sabina Hasanova’dan oluşan Trio Klavis’in Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda verdiği konser, “Müziğin Coğrafyası” adını taşıyordu.

Terörü Kınadılar

Suruç’ta yaşanan terör olayının ardından yapılıp yapılmayacağı tartışılan konser, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın, “Teröre karşı en güzel cevap sanattır” söylemi üzerine gerçekleşti. Festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, “Biz eğlence müziği yapmıyoruz, klasik müzik eserleri çoğunlukla matem dönemlerinde bestelenip icra edilmiştir. Dünya ne yazık ki çok savaş gördü ama klasik müzik hiçbir zaman susmadı” dedi. Konser öncesinde sahneye gelerek konuşma yapan Gülsin Onay, “Adıyaman ve Suruç’ta terörün hunharca katlettiği vatandaşlarımız için Tanrı’dan rahmet ve yakınlarına sabırlar diliyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletçe acımız çok büyük ve dayanılmaz hâlde. Her ne şekilde ve kime karşı yapılırsa yapılsın, her türlü terörü koşulsuzca lânetliyoruz. Bu akşam notalar sırf cehalete inat olsun diye evrene barış ve huzur tınıları göndermeye devam edecek.”

Suruç’ta yaşanan felaketten haberleri olduğunu ve çok üzgün olduklarını belirten Trio Klavis üyeleri, konserde seslendirdikleri Heitor Villa‐Lobos’un eserini, elim olayda hayatını kaybedenlere adadıklarını ifade ettiler.

Çökertme Türküsü Büyük İlgi Gördü

Trio Klavis’in “Müziğin Coğrafyası” başlığı altında meydana getirdiği repertuvar, adından da anlaşıldığı gibi dünyanın birçok farklı kültürünün ezgilerinden bir seçkiyi içeriyordu. Trio Klavis, gecenin ilk yarısına Joseph Haydn’ın bir eserini seslendirerek başladı. Üçlü, bestecinin bu eserinden “Trio op.8, Allegro” başlıklı bölümü yorumladı. Ardında üçlü, Marc Eychenne’in, “Cantilene et Danse” ve Heitor Villa‐Lobos’un, “Bachiana Brasileira Nr. 5” adlı eselerini grup üyesi Miha Ferk düzenlemesiyle seslendirdi. Gecenin ilk yarısını Aleksey Igudesman’ın “Take It To Eleven” adlı eseriyle sonlandıran Avusturyalı üçlü, ikinci yarıya George Gershwin’le başladı. Bestecinin, “Catfish Row” adlı eserini seslendiren Trio Klavis, bir sonraki eserle Bodrumlu sanatseverlere bir sürpriz yaptı. İlginç üçlü bu defa bir Bodrum halk türküsüyle izleyicinin karşısına çıktı. Aynı zamanda bir dünya prömiyeri de yapan üçlü meşhur “Çökertme” türküsünü, Miha Ferk’in düzenlemesiyle yorumladı. Büyük ilgi gören “Çökertme”nin ardından Arturo Marquez’in bestesi “Danzon Nr. 2” yine Miha Ferk düzenlemesi ile seslendirildi. Daha sonra Ryuichi Sakamoto’nun, “Forbidden Colors” adlı eseri ve son olarak da Astor Piazzolla’nın “Tango Suite”sini seslendiren Trio Klavis bu eserden 2. ve 3. bölümleri Miha Ferk düzenlemesiyle yorumladı. Gece, Trio Klavis’in gerçekleştirdiği bis ile sonlandı.

“Sınır Tanımayan Virtüözler”

Alışılmışın dışında bir enstrüman kombinasyonuna sahip Trio Klavis; Azerbaycan, Slovenya, Avusturya, Rusya, Meksika, Hırvatistan ve Türkiye gibi bambaşka ülkelerde değişik kültürlerle büyümüş tutku dolu üç müzisyenden oluşuyor. Viyana’da bir araya gelen üçlü, müzik dünyasına yepyeni bir bakış getirmeyi kendilerine hedef edinmiş. Kemanda Jenny Lippl, saksofonda Miha Ferk ve piyanoda Sabina Hasanova’dan oluşan Trio Klavis’e ithafen, Richard Dubugnon, Aleksey Igudesman, Hyung‐ki Joo gibi dünyaca ünlü besteciler, eserler yazmış. Üçlünün Viyana Musikverein, ORF Radiokulturhaus, Grafenegg Festivali gibi prestijli sahnelerde verdikleri konserler izleyicilerden büyük övgüler almış.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 23 Temmuz Perşembe akşamı 3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasının finali ve dereceye girenlerin performanslarıyla Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda devam edecek.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding, A Mutfak Mobilya.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
23 Temmuz – “Geleceğin Genç Piyanisti Seçildi” Saygun Piyano Yarışması Final Konseri

26 Temmuz - “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe – Piyano (İngiltere)

29 Temmuz - “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz - “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos - “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos - “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

 

Gümüşlük Festival Akademisinde sonraki Masterclasslar;

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

 

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması 20 – 21 – 22 – 23 Temmuz

 

Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

 

İletişim

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

www.facebook.com/gumuslukfestival

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest