halikarnas-balikcisi-olum-yildonumunde-anilacak_2026_dhaphoto4Bodrum’da 25 yıl yaşayan ve 1973 yılında İzmir’de yaşamını yitiren Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42′nci yılında ‘Halikarnas Balıkçısı’na Merhaba’ etkinlikleriyle anılacak.

Bodrum’a 1925 yılında sürgüne gönderilen ünlü edebiyatçı yazar Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı ölümünün 42′nci yıl dönümünde, Bodrum Belediyesi, Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Bodrum Otelciler Derneği’nin destekleriyle düzenlenen Halikarnas Balıkçısı’na Merhaba etkinlikleriyle anılacak. Halikarnas Balıkçısı anma etkinlikleri, 13 Ekim’de saat 10.00′da Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi’nde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevinç Özer’in yönetiminde gerçekleştirilecek, ‘Balıkçının Öykülerinde Yöntem ve Temalar’ konulu öykü çalıştayı ile başlayacak. Çalıştayın ardından saat 11.00′de Gümbet Mahallesi’ndeki Gönültepe’de bulunan mezarı başında, öğrencilerin ve sevenlerinin katılımıyla anılacak.

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi tarafından, BODTO Konferans Salonu’nda saat 13.00 ile 17.00 arasında düzenlenecek klasik müzik dinletisi, Balıkçının Ölümcül Parokyal Dünyası ve Halikarnas Balıkçısı konulu konferanslar ile anma etkinlikleri sona erecek. Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topcuoğlu, “Amacımız Halikarnas Balıkçısı’nı unutturmamaktır. Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum ve ülke için bıraktığı zengin miras konusunda farkındalık yaratmak; bu mirasın bilincinde olduğumuzu ve bu mirası korumamız ve yaşatmamız gerektiğini vurgulamak; Bodrum’a çok özel değerler kazandırmış olan Halikarnas Balıkçısı adının yaşamasına katkıda bulunmaktır” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest