mentesede-hamsi-senligi-(1)Muğla Karadenizliler Derneği ve Menteşe Belediyesi’nin ikincisini gerçekleştirdiği ‘Hamsi Şenliği’ Menteşe Kışla Parkı’nda Muğla genelinde yaşayan Karadenizlilerin ve Muğlalıların katılımı ile yapıldı. Zaman zaman yağan yağmura rağmen devam eden şenlikte 5 ton hamsi pişirilip dağıtılırken, vatandaşlar pişirilen hamsileri alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Şenliğe Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkan Vekili Mehmet Güven, siyasi partilileri il temsilcileri, Muğla’da yaşayan Karadenizliler ve Muğla Halkı katıldı.

Şenlik, Karadeniz yöresi sanatçılarının yöre türküleri ile başlarken, yağan yağmura rağmen vatandaşlar yöre oyunlarını sergiledi. Şenlikte Türkiye’nin folklar motiflerinin birleştirildiği Bitlis Halk oyunları ekibi, Menteşe Belediyesi halk oyunları ekibi ve Ege Üniversitesi Karadeniz halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Karadeniz yöre halk oyunlarına protokolde bulunan Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, Emniyet Müdür vekili ve vatandaşlar eşlik etti. Şenliğin hamsi dağıtım töreninde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı tavada pişirdikleri hamsiyi vatandaşlara dağıttı.
Muğla Karadenizliler Derneği Başkanı Celal Karakaş bu yıl ikincisini düzenledikleri Hamsi Şenliği’ne Karadeniz haricinde Bitlis ve Muğla yöresi halk oyunları ekiplerini dahil ettiklerini söyledi. Karakaş, “Muğla Karadenizliler Derneği olarak ülkemizin dört bir yanını şenlikte bir araya getirdik. Amacımız birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı vermek. Muğla’da yaklaşık 80 bin Karadenizli hemşehrimiz var. Hedefimiz Muğla’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olmak” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Muğlalı olmak Muğla’da doğup büyümek değildir. Muğlalı olmak Muğla’da yaşayan Muğla’da geçimini sağlayan Muğla için taş üstüne taş koymaktır. Geçen yıl Muğla Belediyesi olarak birincisini düzenlediğimiz şenliği bu yıl Menteşe Belediyesi olarak düzenledik, şenliğin önümüzdeki süreçte 30′uncusu, 50′ncisinin düzenlenmesini temenni ediyorum” dedi.
Son olarak konuşan ve vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan selamlarını getirdiğini söylen Muğla Valisi Amir Çiçek, “Muğla Hacı Bektaşilerin, Yunus Emrelerin ve Mevlâna’nın hoş görüsü ile ve ‘ne olursan o gel’ diyen o değerli zatların felsefesi ile yaşayan Muğlalıların olduğu yerdeyiz. Muğla; dini, dili, ırkı, ne olursa olsun hoşgörünün hâkim olduğu bir ildir. Horon eşliğinde Karadeniz’in folklorunu birlik beraberlik içerisinde oynadık. Genci ile yaşlısı ile Karadeniz’in kültürünü yansıttık. Bu şenliğin gelecek nesillere aktarılarak bu kültürün Muğla’da devam etmesini diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından şenlik yöresel sanatçıların ve kemençenin eşliğinde oynanan oyunları ile devam etti.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest