hisarcikliogludan-turizmcilere-sigorta-primi-mujdesi-2-_4636_dhaphoto1TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmaris Ticaret Odası’ndaki programı sonrası Muğla Valisi Amir Çiçek’i makamında ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, karşılıklı hediye takdiminin ardından Menteşe Mevkii’ne yapılacak Muğla Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binası temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Makamlar hizmet verme yerleridir. Bunun da güzel örneklerini gittiğim yerlerde görüyorum. Hizmet üreten yapılar kurmak gerekiyor. Kaliteyi sürekli artırmalıyız. Fiziki şartlar olmazsa olmazdır. 2001 yılında başkan olduğum zaman 365 oda ve borsayı ziyaret ettim. Tek bir odada çalışıyorlardı. Artık o anlayış ortadan kayboldu. Şu anda 245 odamız yeni binalarında hizmet veriyor. Üç yıl önce açılışını yaptığımız Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MUTSO) örnek gösterebilirim. Bereketli olan Muğla coğrafyasının kıymetini bilmeliyiz. Türkiye’de yaşanabilir iller sıralamasında Muğla, sekizinci sırada yer alıyor. Yatıp, kalkıp Allah’a şükredin. Dünyanın en güzel şehirlerinden birisinde yaşıyorsunuz. Allah size her şeyi vermiş. Bundan daha büyük şans olamaz.”

Hisarcıklıoğlu’dan turizmcilere sigorta primi müjdesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmaris Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Turizmi 12 aya yaymayı istediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Başbakandan söz aldıklarını, sadece sezonda çalışan yerlerle ilgili, kış aylarında çalışan işçilerin sigorta primini ödemeden istihdam edileceğini, böylelikle turizmcinin üzerinde bulunan vergi yükünün azaltılacağını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir dizi açılış ve protokol imza törenine katılmak üzere Muğla’ya geldi. Marmaris Ticaret Odası’nı ziyaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu, Odanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal ile Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel karşıladı. Düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Baysal, ülkenin özellikle turizm geleceği adına çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bugüne kadar bölgemizin geleceği adına pek çok projeye başladık. Öncelikle bu projelerde bizlere sonuna kadar destek olan Rifat Bey’e çok teşekkür ederim. Bu projelerden en büyüğü markalaşma adına gerçekleştirdiğimiz ve yöremizin en önemli ürünlerinden olan ‘Marmaris Bal’ evi oldu. Yıllık 30 bin ziyaretçiye ulaştık. Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle yöremizdeki 137 arıcımızı sertifikalandırdık. Kasım ayı içinde Türkiye’de ilk kez uluslararası Apiterapi ve bal ürünleri sempozyumunu düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

hisarcikliogludan-turizmcilere-sigorta-primi-mujdesi-2-_4636_dhaphoto4Ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşma yaptı. En aktif çalışan oda ve borsaların Muğla ve ilçelerinde olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Sizler kendinizle gurur duymalısınız. Hizmet standardı ve kalitesi dünya çapındaki değerlendirmede 5 yıldızlı kapsamda yer alıyor. Marmaris, Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinden biri. Türkiye’nin en zengin ilçeleri sıralamasında 22′nci sıradasınız. Marmaris deyince akla turizm geliyor. Bunda da esas ana amaç ise turizmi 12 aya yaymak. Bu konuyla ilgili Sayın Başbakanımızdan aldığımız bir söz var: sadece sezonda çalışan yerlerle alakalı, kış aylarında çalışan işçilerin sigorta primini ödemeden istihdam edilecekler. Bu da turizmcinin üzerinde bulunan vergi yükünü azaltacak. Böylelikle sezon sonu işten çıkartmalar da söz konusu olmayacak. İnşallah 1 Kasım seçimleri sonrası bunu sağlayacağız” dedi.

Karekodlu Çek Uyarısı

Özellikle turizm sektöründe piyasanın daralmasıyla çeklerde sıkıntı çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Bazı arkadaşlarımız çeklerin bankalardan döndüğünü ve mağdur olduklarını söylüyorlar. Bunun önüne geçmek için daha önceden projelendirip, hayata geçirdiğimiz karekodlu çekler mevcut. Vadeli yapılan alışverişlerinizde çeki aldığınız kişilerden karekodlu çek isteyin. Bu karekod sayesinde çeki alırken, o kişinin tüm banka geçmişini biliyor olacaksınız. Bu da sizin riskinizi azaltacak” dedi.

Oda bahçesinde öğlen yemeği yiyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ardından Muğla Valisi ve üniversite yetkilileriyle bir dizi görüşme yapmak için beraberindekilerle birlikte Muğla merkeze doğru hareket etti.

TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu’ndan ‘karşılıksız çek’ uyarısı

Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası’nı (FTSO) ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de karşılıksız çeklerin miktarının ve sayısının arttığını belirterek ‘karekodlu çek’ kullanılmasını istedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, FTSO’yu ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu’nu Meclis Başkanı Osman Çıralı, FTSO Başkanı Akif Arıcan, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile oda çalışanları karşıladı. FTSO Likya Salonu’nda düzenlenen toplantıya katılan Hisarcıklıoğlu, ilçede yürütülen projeler hakkında bilgi aldı. Hisarcıklıoğlu, Akif Arıcan ve Osman Çıralı’ya, TOBB tarafından derlenerek hazırlanan ‘Dede Korkut Hikayeleri’ adlı kitabı hediye etti. Arıcan da Hisarcıkıoğlu’na ‘Yörük kadını’ maketi verdi.

‘Karşılıksız Çeklerin Miktarı Ve Sayısı Arttı’

Toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki tüccar ve sanayicilerin ortak sorununun karşılıksız çıkan çeklerin miktarının ve sayısının artması olduğunu söyledi. Çeklerin karşılıksız çıkmasını engellemek için yeni bir alternatif geliştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle dedi:

“Piyasada normal çekin yanında artık karekodlu çek var. Karekodlu çek talep edersek, çekle alışveriş yapılmak istendiği zaman aynı bankalar gibi müşterilerimizin tüm özgeçmişini görebileceğiz. ‘Borcunu öder mi, ödemez mi, borcuna sadık mı, değil mi gibi?’ sorular cevap bulacak. Hazırlanan tanıtım filmlerini FTSO’ya göndereceğim. Bunu meclis üyelerimize izlettirelim. Bankalar artık 2 tip çek veriyor. Biri normal çek, diğeri ise karekodlu çek. Karekodlu çek isteyin. İş dünyasında itibarlı kişi karekodlu çeki kullanmaktan korkmayacak.”

‘Teleferik Projesi Gecikti’

Fethiye’de yamaç paraşütü faaliyetine de değinen Hisarcıklıoğlu, Babadağ’da kurulması planlanan ‘Babadağ Teleferik Projesi’nin geciktiğini kaydetti. Projenin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Biz iş adamıyız, bürokraside olacak işler bizde olmaz. İşi bir an önce nihayetlendirmek lazım. Para yoksa, paranın olmadığı tarzda da finansman modelleri var. Bu işi bir an önce bitirmeniz lazım ki Fethiye ve ülkemiz kazansın” diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, FTSO’nun girişimiyle yer belirleme çalışmaları yapılan kruvaziyer limanı projesinin de ihalesinin sonuçlandırılıp, inşaatına başlanması gerektiğini aktardı. İç piyasadaki sıkıntıların kendisine iletildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Sadece buraya has bir şey değil, ülkenin genelinde sıkıntımız. İnşallah seçimler sonunda kurulacak yeni hükümetle oturup konuşarak bir an önce önümüzün açılacağına inanıyorum” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest