huzur-eviMuğla Abide Hasan Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde kalmakta olan Âşık Hasan kendi diktiği çınar ağacının 7. yaşını Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Muğla Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Nilüfer Keser, Müdür Yardımcısı Ülkü Pıçakçıefe, Psikolog Çetin Kormaz, Huzurevi Sakini Nurten Tutar ile Ali Kenker ve Huzurevi personeliyle kutladı.

Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu koruma ve bakım altındaki yaşlıların her türlü sportif ve kültürel çalışmalarını sonuna kadar desteklediklerini belirterek “Huzurevi sakinlerinin Aşık Hasan ismini taktıkları Koplay Polat amcamız yazdığı şiirleri ile tanınıyor. Aşık Hasan içindeki Atatürk, doğa ve insan sevgisi şiirleri ile gelecek nesillere aktarılacaktır. Aşık Hasan Muğla’ya ilk geldiği zamanlarda buraya bir ağaç dikmiş, üzerinden 7 yıl geçmiş, koca çınar ağacı olmuş, şimdi gölgesinde ferahlıyoruz. Atalarımızın deyimi ile Aşık Hasan’ın bu dünyada 7 yaşında bir dikili ağacı var ” dedi.

50 yıl önce bugün gelen bir ilhamla okuma yazma bilmeden şair olduğunu söyleyen Âşık Hasan “Şairlik bana Allah’ın bir lütfu, ben okuma yazma bilmezken şiir yazmaya başladım. 20 yaşına kadar imkânsızlıktan okuma yazma öğrenme fırsatı bulamadım. Askerde Mahmut isimli bir arkadaş okuma yazmayı öğretti, o zamandan beri gece gündüz fark etmeden ilham geldikçe yazıyorum.

2003-2008 yılları arasında İzmir’de huzurevinde kaldığını belirten Polat “2008 yılından bu yana Muğla Huzurevi’ndeyim. Burada çok iyi zaman geçiriyoruz. Muğla’ya ilk geldiğim zaman bu çınar ağacını dikmiştim, yıllar içerisinde büyüdü gelişti, şimdi gölgesinde hoşça vakit geçiriyoruz. Demem o ki insan da çınar ağacı gibi olmalı, tüm dünyaya olamıyorsa bile memleketine, şehrine ve çevresine katkısı olmalı, bir olmalı birlik olmalıyız, zaman birlik zamanı” dedi.

“Ağaç Dikmeyen Adamdan Çevreci Olmaz”

Polat “Etrafımız sözde çevrecilerle dolu ama lafta çevreciler. Ağaç dikmeyen adamdan çevreci olmaz. Gençlere ağaç dikmenin önemini kaç kez gerekiyorsa anlatmalıyız. Bu davranışımın gençlere örnek olmasını istiyorum, gerçekten çevresini vatanını milletini seven gençler ağaç diksinler, gelecek nesillere yemyeşil bir dünya bıraksınlar bu; hep beraber aynı hassasiyeti göstermemiz ile mümkün.” diye konuştu.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest