istarda-is-basindaMuğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Datça’da uzun süredir yaşanan su sorununu giderebilmek için başlatılan çalışmayı yerinde inceledi. Sorunu çözmek için ara vermeden çalışan ekiplerde iftarlarını iş başında açtı.

Muğla’nın Datça ilçesinde, yerli yerleşik nüfusunun yanı sıra yaz tatili için gelen yerli ve yabancı turistlerle birlikte artan nüfus sonrası yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için MUSKİ ekipleri çalışma başlattı. Ana şebeke hattındaki patlakları gidermek için çalışma başlatan ekipler, 33 derecelik sıcak altında 180 metrelik çelik içme suyu hattı montajladı.

İskele Mahallesi Babayanı Deresi Mevkiinde çalışmalarını sürdüren ekipler, su sıkıntısının Datça’nın içme suyunu karşılayan ana terfi hattında meydana gelen kaçaklarından kaynaklandığını tespit etti. Ekipler bölgeye hızlı şekilde müdahale ederken, yerin 9 metre altında yer alan kaçaklara ulaşıldı. MUSKİ birden fazla kaçağın meydana geldiği hatta su borularının çok eski olması nedeniyle kaçakları tamir etmek yerine bölgede hat yenileme çalışması başlattı. 33 derecelik sıcak altında çalışmalarını sürdüren ekipler, iftar vakti Datça ilçesine suyun verilebilmesi için iftarı çalıştıkları yerde yaptı. Yoğun tempoda çalışan ekipler 50 saatlik yoğun bir çabanın ardından Datça’ya suyunu verdi.

“Menteşe, Fethiye ve Marmaris Ekipleri de Destek Verdi”

Datça’da uzun süredir yaşanan su sorununu gidermek için yoğun bir çaba harcayan Datça MUSKİ ekiplerine, Menteşe, Fethiye ve Marmaris’ten gelen MUSKİ ekipleri de destek verdi. Takviye gelen ekiplerle birlikte çalışmalarını hızlandıran MUSKİ ekipleri Cumartesi günü sabah saatlerine kadar çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarına gece gündüz devam ederek patlakların meydana geldiği şebeke hattını yenileyen ekipler yoğun çalışma temposu sonucu Datça ilçesine su verdi.

“Datça Halkı Sabırlıdır”

İlçedeki çalışmaları MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ile birlikte yerinde takip eden Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, “MUSKİ çok yoğun bir şekilde çalıştı. İlçemizdeki sorunu kısa zamanda çözmek için MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen de buraya gelerek çalışmaları yakından takip etti. Datça halkımızın sabırlı olduğunu ve bugüne kadar yaşanan su sıkıntısının da giderileceğini bildikleri için fevri davranmayacaklarını biliyordum. Öyle de oldu. Ayrıca vatandaşlarımız çalışmaların gece gündüz devam ettiğini bildikleri için bu konuda çok duyarlı davrandılar. Neyse ki su sorunumuz çözüldü. Burada emeği gecen herkese ve MUSKİ Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimi iletiyorum. Suyumuz hayırlı olsun” dedi.

“Muğla İli Genelindeki Tüm Ekiplerimiz Seferber Oldular”

İlçelerden gelen takviye MUSKİ ekiplerinin de yardımıyla kısa süre içerisinde Datça’ya su verdiklerini belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, şebeke hattındaki sorunun kısa zamanda çözülmesi için kendisinin de Datça’ya giderek çalışmaları yakından takip ettiğini belirtti.

Ülgen, “Datça’daki su sorununu kısa süre içerisinde giderdiğimiz için mutluyuz. Datça ilçemizin su sorununu çözebilmek için tüm Muğla ili genelindeki ekiplerimiz seferber oldular. Menteşe, Marmaris ve Fethiye ilçelerimizden gelen takviye ekiplerimiz 33 derecelik sıcağın altında ve gece gündüz 50 saat uyumadan çalıştılar. İftarlarını çalıştıkları yerde açtılar. Ve ne mutlu ki sorunu çözerek Datça’ya su verdik. Çalışmalarımız sırasında bizden yardımlarını esirgemeyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’e, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’a, Datça Belediyesi Meclis üyelerimize, Datça Kaymakamı Hamdi Üncü’ye, tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına ve gece gündüz uyumadan çalışarak Datça ilçesinin su sorununu çözen ekiplerimize teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest