bodrum-multeciBodrum’da gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda 83 kaçak göçmen yakalandı.

Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sabah saatlerinde gerçekleştirdikleri iki ayrı operasyonda Yunanistan’ın Kos Adası’na kaçmak isteyen toplam 83 kişiyi gözaltına aldı.

Akyarlar Mahallesi ve Adaboğazı Mevkii açıklarında iyi ayrı botta yakalanan Suriye ve Irak uyruklu göçmenler lastik botlarla Yunanistan’ın Kos Adası’na kaçmaya çalışırken ekipler tarafından yakalandı. Yakalananlar arasında ellerinde keman kutuları olan çocuklar gözden kaçmazken, çocukların babası olduğu sanılan Suriyeli şahıs kendilerini görüntüleyen gazetecilere İngilizce, “Yeter, yeter” (Enough) diye bağırarak tepki gösterdi.
Bodrum KOM ekiplerinin de destek verdiği öğrenilen operasyonda yakalanan kaçak göçmenler, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığındaki işlemlerinin ardından Yabancılar Şubesine teslim edilecek.

koyda-multeciKoyda Mülteci Operasyonu
Marmaris’te, jandarmanın bir koya yaptığı operasyonda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 17 mülteci yakalandı. Kaçakları Yunan adasına kaçırmaya çalışan biri Suriyeli 2 organizatör de yakalandı.
Alınan bilgiye göre, Marmaris İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Hisarönü Karakol ekipleri, ilçeye 30 kilometre mesafedeki Bencik Koyu’ndan botla Yunanistan’ın Simi Adası’na kaçak geçmeye hazırlanan bir grup mülteci tespit ederek operasyon başlattı. Yapılan aramada koy içinde saklanan 8 Afgan, 9 da Suriyeli olmak üzere toplam 17 mülteci yakalandı. Göçmenlerin arasında biri hamile 5 kadın, 4 çocuk bulunuyor. Operasyonda kaçaklara organizatörlük yapan İ.K. (25) ve Suriye uyruklu olduğu belirlenen H.M. (24) yakalanarak gözaltına alındı.
Kaçaklar Marmaris Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sınır dışı edilmek üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edildi. Jandarmadaki işlemleri tamamlanan 2 organizatörün de adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest