kucuk-yelkencilerin-nefes-kesen-mucadelesi-yeni-1Bodrum’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Bodrum International Optimist Regatta” (BIOR), rüzgar yüzünden güçlükle tamamlandı. 280 sporcunun katılımıyla sarı, mavi ve kırmızı isimleriyle üç ayrı grupta yapılan yarışlarda, ilk startta sarı grup yarışa başladı. Bu grup ilk yarışını tamamlarken, saatteki hızı 50 kilometreye yaklaştığı belirtilen rüzgar nedeniyle, yarış komitesi sporcuların karaya çıkması kararını aldı. Bir ara yağmur geçişi de yaşandı. Karaya dönüşte bazı sporcuların tekneleri, ip bağlanarak zodyak botla kıyıya götürüldü. Bir teknenin ise zodyak bot üzerine alınıp taşınması ilginç bir görüntü oluşturdu. Sporcular yelkenli tekneleri karaya çıkarmak için de yoğun çaba harcadı. Kıyıya vuran dalgalar, işlerini iyice zorlaştırdı. Bu sırada bazı sporcular hafif şekilde yaralandı. Sporculara hazırda bekletilen sağlık görevlileri müdahale etti. Hava şartları nedeniyle zorlandıklarını söyleyen sporcuların yanı sıra, yarışmaya ara verilmesine üzülenler oldu. Yaklaşık 1.5 saat karada bekleyen sporcular, rüzgarın hızının azalmasıyla verilen kararla tekrar denize açıldı. İlk gün yarışları da güçlükle tamamlanabildi.

kucuk-yelkencilerin-nefes-kesen-mucadelesi-yeni-5Yarış Komitesi Başkanı Orhan Tüker, bazı sporcuların zorlu geçen o anlara rağmen yarışmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Teknesini kıyıya çeken arkadaşlarına yardım ederken sağ dizinden sakatlanan Bodrumspor Kulübü sporcusu Nilüfer Aldinç, “Denizde fazla bir sorun yaşamadım. Tekneyi çekerken üzerime geldi. Belime vurdu. Biraz dizim döndü” dedi.

“Bu sporu yapanlar hayatlarında zorluk çekmez”

TYF Muğla Yelken İl Temsilcisi Esra Güven ise “Bu spor zor bir spor. Bu doğa şartlarında bu sporu yapan çocuklar hayatlarında hiçbir şey için zorluk çekmezler. Çünkü bu yaşlarda zorlu mücadeleyi başarıp, bitiriyorlar. Bence ilerki yaşantılarında da her şeyin altından kalkabilecekler” dedi.

kucuk-yelkencilerin-nefes-kesen-mucadelesi-yeni-4Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest