Martin-Roscoe_2Gümüşlük Antik Taş Ocağı, 26 Temmuz Pazar akşamı “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe’yi konuk edecek. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin sahnesinde klasik müzikseverlerle buluşacak olan İngiliz piyanist; Mozart, Schumann, Beethoven ve Schubert’in eserlerini seslendirecek.

BBC’de En Sık Çalınan Piyanistlerden Biri

40 yılı aşkın olağanüstü bir kariyere sahip olan Martin Roscoe’nin, Birleşik Krallık’ın en sevilen piyanistlerinden biri olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Roscoe, piyanodaki çok yönlülüğüyle ünlenmiş bir piyanist olup konçerto, resital ya da oda müziği icraatlarında da aynı derecede kendinden emin performanslar sergiler. Yüzü aşkın konçerto icraatının repertuvarına sahip olan Roscoe, özellikle BBC Philharmonic, Galler BBC National, İskoçya BBC Symphony, Hallé, Manchester Camerata, Northern Chamber ve 90′dan fazla konser verdiği Royal Liverpool Philharmonic Orkestrası gibi Birleşik Krallık’ta klasik müziğe yön veren orkestraların çoğuyla sıklıkla çalmaktadır. Sanatçı, Sir Simon Rattle, Sir Mark Elder ve Christoph von Dohnányi ile birlikte verdiği konserlerin yanı sıra daha birçok ünlü orkestra şefiyle sahne almıştır.  Roscoe, BBC Radyo3′te yedi BBC Prom konserlerini içeren 500 yayınla en sık çalınan piyanistlerden biri olmuştur.

Eğitim, Roscoe’nin hayatında her zaman önemli bir yer teşkil eder; yetiştirdiği genç yeteneklerin gelişimleri ise kendi tekniğini sürekli yeniden araştırma ve değerlendirmesine zemin hazırlar. Şu sıralarda Londra’da Guildhall School of Music’te piyano profesörü olan sanatçı aynı kurum tarafından kısa bir süre önce yeni bir bursla ödüllendirilmiştir.

Antik Taş Ocağında Kaçırılmayacak Repertuvar

Festival sahnesine Wolfgang Amadeus Mozart’ın, “Fantasie re minör, K.397” adlı eseriyle çıkacak olan Martin Roscoe, bu eserin ardından Robert Schumann’ın, “Kinderszenen Op.15”adlı eserini yorumlayacak. İngiliz piyanist gecenin ilk yarısını Ludwig van Beethoven’ın, “Sonat D minör, Op.10/1” adlı eserden “Allegro molto e con brio – Adagio molto – Finale: Prestissimo” adlı bölümleri seslendirerek noktalayacak. Aradan sonra tekrar klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak olan Martin Roscoe, bu bölümde Franz Schubert’in, “Sonat G majör, D894” adlı eserini seslendirecek. Bu eser, “Molto moderato e cantabile – Andante – Menuetto: Allegro moderato – Trio – Allegretto” bölümlerinden oluşuyor.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding, A Mutfak Mobilya.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
26 Temmuz – “İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe – Piyano (İngiltere)

29 Temmuz – “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz – “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos – “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos – “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

Gümüşlük Festival Akademisinde sonraki Masterclasslar;

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

İletişim

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

www.facebook.com/gumuslukfestival

Paylaş
  • gplus
  • pinterest