mutso-(3)Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nun 22’nci olağan toplantısı MUTSO Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katıldığı toplantıya bu ay Muğla Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli katılarak müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan İŞ-KUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli, girişimcilik eğitimlerinde gerçekleştirilen değişiklikler ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sarıyerli, “Girişimcilik eğitimlerimiz önceden ihale yöntemi ile gerçekleştiriliyordu. Bu durum hala geçerli ama mevzuatımızda bir değişiklik yapıldı. Sonbahardan itibaren artık iş birliği de yapabiliyoruz. Biz bu doğrultuda Odamız ve KOSGEB ile iş birliği içine girdik. Artık bu yolla katılımcılarımıza günlük 20 Lira cep harçlığı veriyoruz. Bunun yanı sıra iş yeri kazası, meslek hastalığı sigortasını ödüyoruz” dedi.

Mevzuatta değişiklik yapılmasının önemli bir uygulama olduğuna değinen Sarıyerli, “Mevzuat denilen şey önce yapılan sonra tapılan bir şey değildir. Hatırlayın işbaşı eğitim programlarında geriye dönük altı aylık çalışmalarınızı ve çalıştırdığınız kişi sayısına bakıyorduk. O geriye dönük bakış önce üç aya indirildi, şimdi ortadan kalktı. Maaşlar günlük 25 Lira iken şimdi 35-40 Lira olması planlanıyor. Ekonomik Sosyal Konseyden bu karar çıkmış durumda, mevzuata yazılacak ve yayınlanacak. Aylık 650 Lira’ya eleman bulamadıklarını söyleyen işverenler için de önemli bir adım oldu” şeklinde konuştu.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest