pompaci-2Fethiye’de bir petrol istasyonunu basarak iki pompacıyı öldüren zanlı 6 yıl sonra tespit edildi. 250 kişiyi dinleyen polis ekipleri, zanlının; cezaevinden çıktıktan sonra 2009 ila 2011 yılları arasında 3 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuklu Salim Olaş olduğunu belirledi.

Fethiye’de 10 Aralık 2009 tarihinde meydana gelen olayda, Fethiye – Antalya karayolunun 15. kilometresinde bulunan bir benzin istasyonunu sabaha karşı basan bir kişi, pompacı Asım Dağlı’yı (30) dinlenme yerinde öldürüp, Mustafa Kökçü’yü de (30) 48 FM 992 plakalı otomobilin şoför koltuğunda ağır yaralamıştı. Kökçü, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.
Tam 6 yıl önce işlenen faili meçhul cinayetle ilgili dosya Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tekrar açıldı. Fethiye’ye 9 ay önce atanan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık’ın faili meçhul suçların aydınlatılması için kurduğu 3 kişilik özel ekibe teslim edilen dosya yeniden incelenmeye alındı. Ekip, yaklaşık 250 kişiyle 5 ay boyunca görüşüp delil topladı.
Cinayetleri Tek Başına İşledi
Yapılan araştırma sonucunda iki kişinin katilinin, 3 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla Antalya Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Salim Olaş olduğu tespit edildi. İddialara göre; Salim Olaş, olay günü cinayeti işlediği petrol istasyonuna balık satmak için gitti. Petrol ofisinde çalışanlarla konuşup ayrıldı. Sabaha karşı pompalı tüfekle petrol istasyonuna gelip çevreyi izledi. Mustafa Kökçü’yü araç içerisinde uyurken gördü. Doğruca petrolün dinlenme yerinde olan ve hasılatı toplayan Asım Dağlı’nın yanına gidip yakından ateş ederek öldürdü. Cebinde bulunan o gecenin hasılatı 670 TL’yi aldı. Tüfek sesiyle araçtaki Mustafa Kökçü uyanınca hızla çıkarak ona da yakından ateş edip ağır yaraladı. Pompalı tüfekle tarlaların içinden Esenköy Mahallesi’ne doğru kaçtı. Polisin yaptığı inceleme ve araştırma sırasında Asım Dağlı’nın cebindeki günlük hasılatın 670 TL eksik çıkması cinayetin gasp yüzünden meydana geldiğini ortaya koyunca, 3 kişilik özel polis ekibi önce istasyon çalışanları, çevredeki bina sahipleri ve öldürülen maktullerin yakınları olmak üzere yaklaşık 250 kişiyi dinledi. Dinlenilen kişilerden birkaçı olay günü Salim Olaş’ın petrol istasyonuna balık satmak bahanesiyle geldiğini, daha önceleri de sık sık uğradığını söyledi. Özel ekip, tanık ifadelerinden yola çıkarak Salim Olaş ile ilgili geniş bir araştırma yaparak cinayeti aydınlattı.
seri-katilKüçük Kıza Cinsel Tacizden 9 Yıl Hapis Yatmış
Salim Olaş’ın 2000 yılında Sahil Ceylan Köyü’nden yaşı küçük bir kızı pompalı tüfekle kaçırıp ağaca bağlayarak cinsel tacizde bulunduğu, yakalandıktan sonra 9 yıl hapis cezası yattığı belirlendi. 2009 yılı Nisan ayında cezaevinden çıkan Salim Olaş, 10 Aralık 2009 tarihinde Kiremitli Petrol İstasyonu’nda meydana gelen 2 akaryakıt pompa görevlisini öldürüp kayıplara karıştı.
3 Cinayetten 3 Kez Müebbet Almıştı
Petrol istasyonu baskınının ardından kayıplara karışan Salim Olaş, Fethiye’nin Bayır Köyü yakınlarında 12 Ağustos 2011 tarihinde kamyonuyla yük taşıyan Mustafa Borazan (48), 9 Ekim 2011’de ise Isparta’dan Fethiye’ye kamyonuyla yük getiren Osman Sevinç (41) ve 30 Kasım 2011’de Sahil Ceylan Köyü’nde çobanlık yapan Hüseyin Orpak’ın öldürülmesi olaylarına karıştı. Üç cinayetle ilgili olarak gözaltına alınan 8 kişinin arasında bulunan Salim Olaş ve İsmail Yücel tutuklandı. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Salim Olaş, 3 kez müebbet hapis ve yağma suçları nedeniyle de 32 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İsmail Yücel’e de 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve yağma suçlarından 43 yıl hapis cezası verildi.
Polis Petrol İstasyonunda İnceleme Yaptı
Fethiye Emniyet Müdürlüğü, faili meçhul olarak durmakta olan 2 pompacının kanlı baskınla öldürüldüğü Kiremitli Petrol İstasyonu’nda sabah saatlerinde bir inceleme daha gerçekleştirdi. Fethiye Cumhuriyet Savcısı Selim Cura’nın talimatıyla cinayeti araştıran 3 kişilik özel ekip tüm bulguları savcılığa teslim etti.
Cinayetlerin İşleniş Biçimi Aynı
Cinayetleri araştıran ekip, Salim Olaş’ın karıştığı cinayetlerin işleniş biçiminin aynı olduğunu da tespit etti. Özellikle yalnız olan kişiyi önce öldürüp sonra üzerindeki para ve cüzdanı alıp kayıplara kaçtığını tespit etti. 3 kişiyi öldürmekten 3 ayrı müebbet ve 32 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış olan Salim Olaş’ın Fethiye ilçesi dışında Antalya bölgesinde de faili meçhul cinayetlere karışıp karışmadığını da incelemeye aldı. 5 kişinin katil zanlısı olarak Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Salim Olaş, cinayetin aydınlatılması nedeniyle yeniden hakim karşısına çıkacak.

oldurulen-pompaciÖldürülen Pompacıların Yakınlarından Seri Katile Tepki

Fethiye’de 6 yıl önce petrol istasyonuna düzenlenen baskında ölen Asım Dağlı ile Mustafa Kökçü’nün yakınları, cinayetleri işlediği tespit edilen seri katile tepki gösterdi.

Öldürülen Mustafa Kökçü’nün Bozyer Köyü’ndeki eşi Zeynep Kökçü ile 9 yaşındaki kızı 6 yıl önce meydana gelen olayın zanlısının 3 kişiyi daha öldürdüğü için cezaevinde tutuklu bulunan Salim Olaş olduğunu öğrenince hüzünlü bir sevinç yaşadı. Zeynep Kökçü, “Tam 6 yıldan bu yana kızıma hem ana hem baba oldum. Bayramlarda seyranlarda babasızlık çok zor oluyor. Benim acım 100 sene de geçse dinmez. Katil Allah’ından bulsun” diyerek gözyaşı döktü.

Zeynep Kökçü, “Hiçbir şey demeye gerek yok. Cezasını çeksin istiyorum. Çocuğum babası için çok kıymetliydi. Babasını 3 yaşında kaybetti. Katil kimse ona hep beddua yağdırıyorum. Şimdi mahkemede yüzüne de yağdıracağım” diye konuştu. Bugün 9 yaşında olan kızı Ayşe Kökçü de, ileride öğretmen olacağını söyledi.
Asım Dağlı’nın ağabeyi Mahmut Dağlı ise, “Cinayet işleneli 6 yıl oldu. Sözün bittiği yer. Biz gidene üzüldük. Katile Allah cezasını vermiş. İnşallah daha da verir” dedi.
Kardeşinin yetim olduğunu ve annelerini kaybettiklerinde onun daha bebek olduğunu hatırlatan Mahmut Dağlı, “O bize rahmetli annemden kalmaydı. Benim kardeşim öldürülmüş gitmiş. O şerefsiz katil yaşasa ne olur yaşamasa ne olur. 2 çocuğu ve eşi şimdi bize emanet, Allah katilin belasını versin. Bizim çektiğimiz acıyı o da yaşasın. Emniyet olayı aydınlattığı için tabii ki teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Asım Dağlı’nın cinayet günü çok sakin olduğunu da söyleyen ağabeyi Mahmut Dağlı, şöyle konuştu: “Kimseyle bir aldısı verdisi yoktu. Çok sakin bir kişiydi. Onu öldürene Allah belasını verecektir. Biz duruşmada söylememiz gerekenleri söyleyeceğiz.”
Karaçulha Mahalle Muhtarı Mustafa Gizli de, “Hiçbir suçlu bir cinayeti ya da suçu faili meçhul kalacağını düşünmemeli. 6 yıl sonra aydınlatan cinayetin bu açıdan insanlara ibret olmasını istiyorum. Asım kardeşimiz mahallemizde çok sevilirdi” dedi.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest