bodrumda-istiklal-marsinin-kabulunun-yildonumu-kutlandi-2Bodrum Kaymakamlığı’nca kentteki bir ilkokulda düzenlenen programda, İstiklal Marşı’nın kabulünün 95′inci yıl dönümü kutlandı.

Bodrum Kaymakamlığı tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 95′inci yıl dönümü için Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, öğretmenler, veliler ve öğrenciler programa katıldı. Türkçe Öğretmeni Nazan Aslan Tutam’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı oyun sunuldu. 7/A sınıfı öğrencisi Mehmet Ali Turgut, ‘Bayrak’ adlı şiiri okudu. Okulun öğrencisi Efkan Polat Kalay’ın Mehmet Akif Ersoy’u canlandırdığı ‘İstiklal Marşı’nın Doğuşu’ isimli tiyatro gösterisi de sahnelendi. Gösterisi sırasında öğrencinin temsili olarak; Kuran-ı Kerim’den bir bölüm okuması, abdest alması ve namaz kılması, İstiklal Marşı’nı bir dizesini Arapça olarak duvara yazması dikkati çekti. Öğrencisinden, eczasına kadar halkın dilinden İstiklal Marşı’nın okunduğu kısa film gösterimi yapıldı. Okulun korosu tarafından İstiklal Marşı’nın ilk bestelenmiş hali ve günümüz bestesi seslendirildi.

Kentteki okullar arasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmalarında dereceye girenlere çeyrek altın verildi. Resim yarışmasında da dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Törenin sonunda dereceye giren öğrencilerin resimleri, fuaye alanında sergilendi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest