elleri-yokFethiye Halk Eğitim Merkezi tarafından Karagedik Mahallesi’nde açılan takı tasarım, kırk yama ve filografi sergisi Kaymakam Ekrem Çalık, ilçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cağız tarafından alkışlarla açıldı.

Bugüne kadar Karagedik Mahallesi’ne hiç kaymakam gelmediği için ilk kez Kaymakam Ekrem Çalık’ın gelip sergi açılışında bulunması mahalle sakinleri tarafından sevinçle karşılandı. Karagedik Mahallesinde bu yıl açılan takı tasarım, kırk yama, filografi kurslarında 13 kursiyerin yaptığı eserler belediye düğün salonunda sergilenmeye başlandı.
Kurs öğreticisi Naciye Talaş yönetiminde 13 kursiyerin yaptığı eserlerin açılışı öncesi Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cağız kısa bir konuşma yaparak halk eğitim merkezinin her konuda talep halinde kurs açmaya devam edeceğini söyledi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da “Karagedik Mahallesi’ne bugüne kadar hiç kaymakam gelmediği belirtilince bu sergiye özellikle katılmak istedim. Eğitimde sınır yok. Halk eğitim merkezleri her türlü eğitime açık. 12 kişinin üzerine çıkan taleplerde kurs açılıyor.” dedi.
İki Elleri Bulunmayan Kader Makasla Kurdele Kesti
Serginin açılışında kursiyerlerden doğuştan elleri bulunmayan Kader Koca’nın (30) engelleri aşarak yaptığı kırk yama, takı tasarımlar ve filografi eserler Kaymakam Ekrem Çalık ve izleyenleri hayrete düşürdü. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık serginin açılışında makası iki eli de bulunmayan Kader Koca’ya verince Kader Koca makasla kurdeleyi kesip açılışı gerçekleştirdi. İki eli de bulunmadan nakıştan elbise dikimine, kırk yamadan takı tasarıma, iğne ile oya çalışması yapmaya kadar el işi göz nuru hemen her eseri 4 yıldır devam ettiği halk eğitim merkezi kurslarında öğrenip yapan Kader Koca 7’den 70’e herkesi hayretler içinde bıraktı. Kader Koca “Doğuştan 2 elim yok. Sağ ayağım da protezli. Ellerim olmadan hemen her şeyi yapabiliyorum. Her türlü iğne oyası, işleme, kırk yama çanta takı ve benzeri şeyleri yapıyorum. Engelli arkadaşlara bazı tavsiyem olacak: evde durmayın, çıkın halk eğitim kurslarına gidin. Benim gibi bir şeyleri başarın. Yapamıyorum, edemiyorum yok. Bakın benim ellerim yok. Ama her şeyi yapabiliyorum. Ailelere söylüyorum. Benim kızım, oğlum yapamaz demeyin. Yanında durun, destek olun. Kendilerine öz güven gelsin. Ben bu halimle yaşamdan zevk alıyorum. Buradaki eserlerin çoğunu ben yaptım” dedi.
Kaymakam Çalık: “Bu Azmin Zaferidir”
Kurs öğreticisi Naciye Talaş, Kaymakam Ekrem Çalık ve diğer yetkililere sergiyi gezdirdikten sonra Kader Koca’nın yaptığı ay yıldızlı eseri hediye etti. Kaymakam Ekrem Çalık “Kader Koca’yı burada tanımaktan mutlu oldum. Bu azmin zaferidir. Azimle çalışmak, böylesine eserler üretmek, bunları paraya çevirmek, aile bütçesine katkıda bulunmak örnek davranıştır. Kendisini ve ailesini kutluyorum. Bizler de Kader Koca’ya her zaman destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest