avrupa-kapilari-kapanmadan-kacmak-icin-sahile-akin-ettiler_7170_dhaphoto5Bodrum’da sahil güvenlik ve polis ekipleri, bu sabah saatlerine kadar toplam 140 kaçak göçmenin, kaçak yollardan Yunan adalarına gitmek için yapacağı ölüm yolculuğunu önledi.

Almanya’nın göçmenlere yönelik kapılarını kapatacağı ve birçok Avrupa ülkesinin yeni tedbirler alacağını açıklaması ardından Bodrum’da bu gece yarısı sabaha kadar hareketlilik görüldü. Yabancı uyruklu kaçak göçmenler, bir an evvel Yunan adalarına geçebilmek için Bodrum sahillerine akın etti. Bodrum’un Akyarlar ve Turgutreis sahillerinden bugün saat 02.00- 04.00 saatleri arasında 10′ar kişilik gruplar halinde 3 ayrı lastik botla Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isteyen kaçak göçmenler zor durumda kaldı. Pakistan, Afganistan, Kenya ve Myanmarlı kaçak göçmenler, açık denizde botları su alınca batma tehlikesi geçirdi. Devriye görevi yapan sahil güvenlik botları kaçak göçmenleri farkedip, yardıma gitti. Ancak, kaçak göçmenlerden bazıları kürek çekerek kaçmayı sürdürdü. Bunun üzerine sahil güvenlik ekipleri önlerini keserek gitmelerine izin vermedi. İkna olan kaçak göçmenler, sahil güvenlik botuna alınarak, kurtarıldı. Aynı saatlerde Turgutreis Mahallesi açıklarında da lastik botla denize açılan 40 kaçak göçmen, sahil güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Her iki olayda yakalanan toplam 70 kaçak göçmen Bodrum Limanı’na getirildi.

avrupa-kapilari-kapanmadan-kacmak-icin-sahile-akin-ettiler_7170_dhaphoto1Botun Motoru Gelmeyince Yakalandılar

Bitez Mahallesi, Kabakum Mevkisi’nde, 9 metrelik lastik botla İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye hazırlanan 70 Suriyeli kaçak göçmen, polis tarafından yakalandı. Bota da el konuldu. Kaçakların, Bodrum ilçe merkezine dönmeleri sağlandı. Kaçak göçmenler arasındaki Suriye’nin Halep şehrinden geldiğini belirten 43 yaşındaki Sakki Hani, “4 kişilik ailem için organizatöre bot temini için 2 bin Dolar para verdik. Burada toplanmamız gerektiğini ve botu ile motoru getireceğini söyledi. Botu getirdi, ancak motoru getirmedi. Ayrıca 40 kişi binmek üzere anlaştığımız botu 70 kişiye satarak para toplamış. Yunan adasına geçemediğimize mi paraları kaptırdığımıza mı yanalım? Ne olursa olsun şansımızı bir kez daha deneyeceğiz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest