karaadada-senlik-havasi-_9338_dhaphoto4Bodrum’da eski geleneklerin yaşatılması amacıyla düzenlenen 6′ncı Karaada Şenliği’nde, vatandaşlar güneşli havada doğayla iç içe güzel bir gün geçirdi.

Leleg Uygarlığı Pedasa Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile dün (Pazar) düzenlenen 6′ncı Karaada Şenliği’ne katılanlar, Halikarnas İskelesi’nden kalkan teknelerle Karaada’ya gitti. Yaklaşık 350 kişinin yer aldığı şenlikte, kahvaltıların ardından doğa yürüyüşüne çıkıldı. Balık tutma ve şiir yarışmasının yapıldığı şenlikte, çocuklar ip atlayıp, çelik çomak oynadı. Etkinliğe katılanlar arasında CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı. Başkan Kocadon “Bodrum’un kültürü yaşatılıyor. Karaada Bodrum’un bir değeri. Günübirlik tur teknelerimizin en sık uğradığı yerlerden biri. Burayla ilgili projelerimiz var. Gerekli yerlerden izin aldıktan sonra burada atıl durumda bulunan binaların restorasyonunu yapıp, en azından düzenlenecek aktivitelerden yararlanılmasını sağlayacağız” dedi.

Etkinliği düzenleyen derneğin başkanı Mehmet Melengeç ise “Daha önce ‘Karaada Kahvaltısı’ olarak düzenlemeye başladığımız ve şenliğe dönüştürerek geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinliği, devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Karaada Şenliği’nde yöresel ürünler de katılımcıların beğenisine sunuldu. Bodrumsporlu yelken sporcularının gösteri ve yarış yaptığı şenliğe katılanlar yöresel oyun havaları eşliğinde oynadı. Piknik havasında geçen etkinlikteki yarışmalarda dereceye girenlere madalya, katkıda bulunanlara da teşekkür belgesi verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest