res durdurma karari (1)Bodrum’da Rüzgar Enerji Santrali (RES) için yürütmeyi durdurma kararı alan köylüler ve çevreciler, ilk davayı açan ancak sonucunu göremeden geçen mayıs ayında yaşamını yitiren Gerişli fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak’ın mezarı başında anma toplantısı yaptı. Çevreciler mahkeme kararını Kabak’ın mezarı başında okuyup, başucuna bıraktı.

Muğla 2′nci İdare Mahkemesi tarafından Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen bakanlık izni hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı ilçede sevinç yarattı. Danıştay’da dava açan köylülerden Gerişli 62 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Nayil Kabak’ın 5 Mayıs 2015 tarihinde kalbine yenik düşerek yaşamını yitirmesinin ardından bugün köylüler, Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyeleri, avukatı Remzi Kazmaz, merhumun eşi Nazire ve kızı Ayşe Kabak mezarı başında düzenlenen anma törenine katıldı.

Platform sözcüsü Mustafa Tanışık’ın mahkeme kararını okumasının ardından Kabak için dua edildi. Kabak’ın kızı Ayşe Kabak “Babam hep bu günü görmek isterdi, nasip olmadı. Ama şu anda babamın duaları kabul oldu, o bu dağların doğanın olduğu gibi kalmasını istemişti. Çektiği yüzlerce fotoğraf ile sergilerle mücadelesini sürdürmüştü. Verilen karar babamın yattığı yerde huzur içinde olmasını sağladı. O bugün bizi duyuyor sevincimizi paylaşıyor” dedi. Ayşe Kabak kararı babasının mezarı üzerine yerleştirdi.

CUMARTESİ MİTİNG VAR

Gerişliler, Bodrumlular olarak verilen bu karara rağmen mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Avukat Remzi Kazmaz ise “Bugün değerli müvekkilime verdiğimiz sözü tuttuk ve kararı mezarının üzerinde toprağa koyduk. Nayil şimdi çok daha huzurlu ancak bizim mücadelemiz bitmedi. Önümüzdeki hafta 19 Aralık Cumartesi günü Yalıkavak meydanında düzenleyeceğimiz RES’e tepki mitingine Çeşme, Karaburun, İzmir, Marmaris ve Fethiye’den dostlarımızı davet ettik. RES’e değil kurulacak yerlere karşı olduğumuzu bir kez daha haykıracağız. Şirket bugün iş makinelerini alıp götürdü. Beklediğimiz gün bugündü, ancak işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest