marmariste-karnaval-tadinda-noel-pazari-_6495_dhaphoto5Marmaris’te ilk kez ve bir günlüğüne kurulan Noel Pazarı, karnaval havasında geçti. Pazardan elde edilen gelirin maddi durumu yetersiz öğrenciler ile engellilere aktarılacağı belirtildi.

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Derneği ile Marmaris Belediyesi’nin işbirliğiyle kapalı pazar yerinde bir günlük ‘Noel Pazarı’ kuruldu. Muğla’nın ilçelerinin yanı sıra pazara; İzmir ve Alanya’dan da katılım oldu. Dün saat 10.00′da başlayan etkinlik, saat 20.00′de son buldu. Çeşitli sivil toplum ve yardım kuruluşları ile vakıf, okul aile birlikleri sayısı 100′ü bulan stant açtı. Çeşitli hediyelik, tanıtım, el sanatları eşyaları ile giyecek ve gıda ürünleri satışı yapıldı. Ayrıca yabancıların açtığı stantlarda sağlık, sigorta ve hukuki konularda gereksinim duyan vatandaşlara bilgiler verildi. Karnaval havasında geçen pazarı; CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP İlçe Başkanı Acar Ünlü’nün de aralarında bulunduğu bir grupla gezdi. Noel Baba kostümlü yabancılar pazarda, çocuklara şeker ikram etti. Noel babalı öz çekimler yapıldı. 10 ila 500 lira arasında satılan ürünler, kısa sürede tükendi.

ULUSLARARASI NOEL PAZARI HEDEFİ

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, Köyceğiz’de 4 yıldan bu yana düzenledikleri Noel Pazarı etkinliğini Marmaris’te belediye desteğiyle ilk defa düzenlediklerini anlatırken şöyle dedi:

“İlçede yerleşik yaşayan yabancılar ile yerel halkı bir pazarda buluşturarak kültürel değerleri birlikte paylaşıyoruz. Buradan elde edeceğimiz gelirin bir kısmı maddi imkanları yetersiz ailelerin başarılı çocuklarına ve engelli insanlarımıza aktaracağız. Belediyeyle yapacağımız görüşmelerle bundan sonra uluslararası Noel Pazarı oluşturulması için çalışmalarımız olacaktır.”

Uluslararası Noel Pazarı fikrini olumlu bulan CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Ciddi bir katılım gözlemledim. Bu organizasyonun daha özel yerlerde yapılması ve uluslararası hale gelmesi için görüş alışverişimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıllar içinde daha kapsamlı, Türkiye’nin her yerinden katılım olabileceği bir Noel Pazarı oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm yabancıların Noel’ini ve vatandaşlarımızın yılbaşını en içten dileklerimle kutlarım” diye konuştu.

marmariste-yilbasi-kermesinin-geliri-ogrencilere-_7515_dhaphoto1Marmaris’te yılbaşı kermesinin geliri öğrencilere

Marmaris’te, İhtiyaç Sahipleri İçin Yardımlaşma ve Eğitim Derneği tarafından geliri burs sağladıkları öğrencilere destek olmak amacıyla yeni yıl kermesi düzenledi.

Atatürk Caddesi’ndeki Türkmenistan Parkı’nda düzenlenen yılbaşı kermesinde 15 ayrı stant açıldı. Bu stadanlarda ikinci el hediyelik eşya ve giyeceğin yanı sıra evlerde yapılan çeşitli pasta ile börekler tanesi 5 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu. Vatandaşlar yanı sıra yerleşik yaşayan yabancıların ilgi gösterdiği kermese CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü ve partililer tam kadro katılarak destek oldu.

Marmaris İhtiyaç Sahipleri İçin Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Hayat Çelik, “Yeni kurulan derneğimizde önceliğimiz maddi imkanları yetersiz ailelerin başarılı çocuklarına destek sağlamaktır. Kadın üyelerimiz açtıkları stantlarında ikinci el hediyelik eşya ve evlerinde yaptıkları pasta ürünlerini satış yaptı. Beklediğimizden daha çok ilgi gören kermesimizden elde edilen gelirin bir kısmı lisede ve üniversitede burslu okuttuğumuz öğrencilerimize aktaracağız” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest