keci-kurtarma-(2)Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde kaybolan keçilerini aramak için 1700 rakımlı tepeye çıkan Mehmet ve Bayram Çaylak kardeşler, uçurumdan düştü. Mehmet Çaylak, yaklaşık 400 metre düşüp kayalara çarparak yaşamını yitirirken, ağır yaralı Bayram Çaylak’ın kurtarılması için UMKE, AFAD ve AKUT ekipleri seferber oldu.

Seydikemer’e bağlı Çatak Mahallesi Erentepe mevkiinde meydana gelen olayda, Mehmet ve Bayram Çaylak kardeşler kaybolan keçilerini aramak için sabah saatlerinde yaklaşık 1700 rakımlı Erentepe’ye çıktı. Saat 12.30 sıralarında Erentepe’nin zirvedeki sarp yamacından inmeye çalışan kardeşlerden Mehmet Çaylak dengesini kaybederek, yaklaşık 5 metre altında inmeye çalışan Bayram Çaylak’a çarptı. Sonrasında iki kardeş uçurumdan yuvarlanmaya başladı. Bayram Çaylak 30 metre yuvarlandıktan sonra küçük bir kaya parçasına çarparak durdu. Mehmet Çaylak ise yaklaşık 400 metre düştükten sonra kayalara çarparak feci şekilde yaşamını yitirdi.

Kurtarma Çalışması Başlatıldı

Uçurumun kıyısında asılı kalan Bayram Çaylak’ın durumu cep telefonuyla yakınlarına haber vermesi üzerine bölgeye Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Muğla’dan Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri sevk edildi. UMKE ekipleri yaklaşık 1 saatlik yürüyüş ve 1.5 saatlik tırmanışın ardından Mehmet Çaylak’ın düştüğü yere ulaştı. UMKE ekipleri Çaylak’ın yaşamını yitirdiği belirledikten sonra yaralı haldeki kardeşinin yanına doğru hareket etti. 700 metrelik sarp kayalığa yaklaşık 1.5 saatte tırmanan ekipler, Bayram Çaylak’ın asılı kaldığı bölgenin yaklaşık 100 metre üzerine çıktı. AFAD ekipleri de başka bir yoldan bölgeye geldi. Arazinin sarp, yaralının bulunduğu noktanın uzak olması, havanın kararması ve bölgeye sis çökmesi nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle sürdürülüyor. Ekipler, yaralı haldeki Bayram Çaylak’ın bulunduğu bölgeye inebilecek bir yol arıyor. Yere yaklaşık 100 metre mesafedeki kayalıklarda cenazesi bulunan Mehmet Çaylak’ın aşağı indirilmesi için de AKUT ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest