kendi-oyuncagini-kendin-yap-(1)Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum’daki ilköğretim okulları iş birliği ile “Kendi Oyuncağını Kendin Yap” projesi kapsamında yapılan oyuncaklar görücüye çıktı. Proje öğrencilerin yaptığı oyuncakların tanıtım toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Bodrum Yarımadası’ndaki anaokulu, ilkokul ve ortaokulların iş birliğinde gerçekleştirilen “Kendi Oyuncağını Kendin Yap Projesi” Ortakent Dr. Mümtaz Ataman İlköğretim Okulu toplantı salonunda tanıtıldı. 10 okulun katılımıyla gerçekleştirilen proje kapsamında 150′yi aşkın oyuncak sergilendi. Eskiden kullanılan el yapımı oyuncakları genç kuşaklara aktarmak ve çocukların kendi-oyuncagini-kendin-yap-(3)aileleriyle birlikte vakit geçirmesini sağlayan proje yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağladı.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, ailelerin çocukların boş vakit geçirmesinden ya da bilgisayar başında oturmasından duydukları rahatsızlığı dile getirmesiyle projenin ortaya çıktığını belirtip, “Aileler, okulda öğretmenlere bu konuda şikayette bulunuyordu. Çocuklarının bilgisayar başında oyun oynayarak zaman geçirmesini istemediklerini ve faydalı mı yoksa zararlı bir şeyle ilgilendiklerini bilmediklerini belirttiler. Ayrıca bilgisayar çocukların sosyalleşmesini ve aileleri ile zaman geçirmesini engelliyor. Bu nedenler okul müdürleri ve öğretmenleri bir araya kendi-oyuncagini-kendin-yap-(4)gelerek, ‘Kendi oyuncağını kendin yap’ projesini hayata geçirdik. Bu sayede çocuklar anne ve babalarının çocukken ne yaptıklarını neler oynadıklarını öğrendiler ve onlarla birlikte zaman geçirerek birlikte oyuncak yaptılar. Gazeteden, pet şişeden, deterjan ambalajından, pet bardaklardan, arabalar, basit düzenekli pille çalışan salıncaklar, bez bebekler ve çok çeşitli oyuncaklar sergide yer aldı” dedi.

Açılışta, öğrenciler, yedi kiremit (tombik) ve 3 taş oynayarak eski oyunlardan örnekler verdi. Çocukların ardından öğretmenlerin de tombik oynaması ilginç görüntüler oluşturdu.

Bu proje kapsamında Mayıs ayında da bir etkinlik gerçekleştirilip, yeni yapılacak kendi-oyuncagini-kendin-yap-(2)oyuncakların sergilenip, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımı ile eski oyunlar yeniden oynanacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest