kopekleri-zehirleyeni-bildirene-odul-verecekler_2474_dhaphoto4Marmaris’te, geçen Aralık ayında büyük bölümü sahipli 30 köpeğin tarım ilacı karıştırılmış yiyeceklerle telef edilmesi hayvanseverler tarafından protesto edildi. Hayvanseverler katliamı yapan kişi veya kişileri savcılığa ihbar edene 5 bin lira ödül vereceklerini açıkladı.

Armutalan Mahallesi, 422 Sokak’ta geçen aralık ayında, tamamına yakını sahipli 30 köpek, çeşitli tarihlerde içine tarım ilacı karıştırılmış yiyecekler verilerek telef edildi. Son olarak geçen 28 Aralık’ta bir pet-shop sahibinin 7 yaşındaki Pug cinsi ‘Maskot’ isimli köpeğinin zehirlenerek telef edilmesi, hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Hayvansever Sibel Filizkıran, kaymakamlıktan yazılı izin alıp, sosyal medya üzerinden eylem düzenledi. 50 kadar hayvansever hayvan katliamının yaşandığı sokakta bir araya gelip, ‘Katilimi bulun’, ‘Katilim serbest’, ‘Katil benim komşum’, ‘Sessiz kalma’, ‘Suça ortak olma’, ‘Suçlular bulunsun kanun uygulansın’, ‘Ölen hayvan değil insanlık’ ve ‘Hapis cezası istiyoruz’ yazılı dövizler açıp, eylem yaptı.

Grup adına bir açıklama yapan eylemi düzenleyen Sibel Filizkıran, “Malesef son zamanlarda güzel ilçemizde pek çok dostumuz zehirli etlerle katledildi. Son dönemde bu katliam Armutalan Mahallesi’nde soykırıma dönüştü. Yapan kişi ya da kişiler halen bulunamadı. Bu kadar haykırışımıza rağmen çocuk parkları ve çöp kenarlarında zehirli toza bulalanmış etler halen bulunuyor. Sadece hayvanları değil toplum sağlığını da tehlikeye atan bu caniler bir an önce tespit edilip, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” dedi.

Hayvanların katledildiği tarım ilaçlarının kolaylıkla ve ucuz fiyatlarla alınabildiğine dikkati çeken Filizkıran, “Yetkililerin harekete geçmesi için hayvan değil de insan mı ölmeli” diye konuştu.

“Bu suçu işleyen bulunmadıkça hepimiz tehlikedeyiz”

422 Sokak’ta yaşanan hayvan katliamının 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre Kabahatler Kanunu’na göre işlenen bir suç olduğunu belirten Filizkıran, “Ancak, burada birden fazla hayvanın canına kast edilerek planlı bir şekilde yapılan bir suç söz konusu. Bugün bunu bir hayvana yapan yarın bin insana da yapacak. Bir canlının ölümüne üzülmek için hayvansever olmanıza gerek yok. Ama bir canın yitiminden siz zevk alıyorsanız içinizde bir canilik vardır. Bunu yapan bizim bu mahallemizden bir komşumuz. Bu bulunmadığı takdirde hepimiz tehlikedeyiz” diye konuştu.

Köpekleri katleden kişi ya da kişilerin bu işten zevk aldıklarını öne süren Filizkıran, “Mahallede bulunan köfteler bunun ispatı. Bu kişi bu işe ustaca hazırlanmış. Önce kıymayı yoğurup, içine zehiri koymuş. Köfte yapıp, pişirikten sonra da sokağa atmış. Bu kişiyi veya kişileri bulmak için sokak ve çevresindeki güvenlik kamerası kayıtlarını tek tek inceliyoruz” dedi.

Filizkıran, köpekleri katleden bu kişi veya kişileri gören veya yerini bilenleri savcılığa ihbarda bulunmaları halinde hayvanseverler olarak 5 bin lira ile ödüllendireceklerini de söyledi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest