turk-el-nakislari-sergisi-bodrum-(2)Türk el nakışları eğitmeni Esra Özbaşar, öğrencileri ile birlikte kış aylarında yaptıkları el işi çalışmalarını “Kozadan İpeğe Türk El Nakışları Sergisi” ile Bodrumluların beğenisine sundu.

Bodrum’un Bitez Mahallesi’ndeki Kadınlar Kahvesi’nde her hafta bir araya gelen kadınlar, Türk el nakışları eğitmeni Esra Özbaşar’ın yönetiminde yıl boyunca yaptıkları çalışmaları,Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde sergiledi. İki gün açık kalan “Kozadan İpeğe Türk El Nakışları Sergisi”nde 200 parça eser sergilendi. Sergide, Özbaşar’ın gönüllü olarak eğitim verdiği 20 kursiyerin ve kendisinin, hesap işi, Türk işi, basit nakış ve maraş işinden yapılan, masa örtüleri, tabloları, abajur gibi çeşitli ürünleri yer aldı. Sergiyi gezenler, kursiyerlerin el emeği göz nuru olarak işlediği çalışmaları hayranlıkla inceledi. Kursiyerler de, sergiyi gezenlere yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türk el nakışları eğitmeni Esra Özbaşar, Türklere ait bir sanat olan nakışın önemli örneklerini sergilediklerini belirterek “Uzun yıllarını geleneksel el sanatlarına vermiş biri olarak, günümüzün ilerleyen bilim teknolojisinde, bilinçli nesillere bu sanatı aktarabilmek ve nakış sanatını yaşatabilmek için bu çalışmaları gönüllü olarak sürdürüyorum. Arkadaşlarım da, merak ederek öğrenmek istediklerini belirttiler ve kendimizce bir araya gelip, 8 yıldır bunu sürdürüyoruz. Onlar da destek verdikçe işlemeye devam edeceğiz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest