akdeniz-anemisi-(6)Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde, Akdeniz anemisi hastası 10 yaşındaki Onur Aygün, tüp bebek yöntemiyle doğan kardeşi 5 yaşındaki Ümit Nejat’ın iliğiyle sağlığına kavuştu. Hastalığından tamamen kurtulan Onur, “Artık ilaç bile kullanmıyorum, doktor olup benim gibi çocukları iyileştireceğim” dedi.

Onur Aygün, 1 Mart 2005′te ileri derece Akdeniz anemisi (talasemi) hastası olarak dünyaya geldi. Doktorlar Onur’un tedavisi için yeni doğacak kardeşten alınacak kök hücre nakline karar verdi. Anne 33 yaşındaki Filiz Aygün, normal yollardan hamile kalamayınca, tüp bebek yöntemi uygulandı.

İlk denemede başarısız olan ve maddi olanakları tükenen ailenin yardımına, İstanbul’da görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özkesici ile bir iş adamı yetişti. Birkaç denemeden sonra Prof. Dr. Özkesici tarafından gerçekleştirilen transfer sonrası Filiz Aygün, hamile kaldı.

akdeniz-anemisi-(1)4 Kasım 2010′da, 2.5 kilo dünyaya gelen bebeğe Ümit Nejat adı verildi. Doktorlar naklin yapılabilmesi için Ümit Nejat bebeğin ikinci yaşını doldurmasını ya da 12 kiloya ulaşmasını bekledi. 16 aylıkken Ümit Nejat bebeğin 13 kiloya ulaşması üzerine ameliyat kararı alındı. İzmir Ege Üniversitesi’nde görevli, İtalya’nın şövalyelikle ödüllendirdiği Prof. Dr. Buket Erer Del Castello tarafından 21 Aralık 2012′de 6 saat süren bir ameliyat gerçekleştirildi. İlik naklinin ardından kök hücrenin uyumu için umutlu bekleyiş başladı. Naklin ardından geçen 25 günde Onur’un vücudu kök hücreye uyum sağladı. Üç ay hastanede tutulup taburcu edilen bugün 10 yaşındaki Onur Aygün, geçen üç yılın ardından tamamen sağlığına kavuştu. 5 yaşındaki kardeşi Ümit Nejat ile birlikte oyunlar oynayan Onur’un mutluluğu da yüzünden okundu.

akdeniz-anemisi-(4)“İyi İnsanlar Sayesinde Mutluyuz”

Onur’un hasta olduğunu öğrendiğinde dünyasının yıkıldığını söyleyen Filiz Aygün, “Çok kötü günler yaşadık. Çok acılar çektik. Bir çocuğumuza bakamıyor ve yetiştiremiyorsak neden yaşıyoruz ki dediğimiz günler çok oldu. Artık yüzüm gülüyor, çünkü çocuğum sağlığına kavuştu. Üç yıldan bu yana artık ilaç almıyor. Her şey yolunda ve okuluna devam ediyor. Derslerinde çok başarılı. Artık mutluyuz. Bize bunları sağlayan herkese müteşekkiriz. Çok sıkıntılar ve çok acılar çektik. En kötü günümüzde yardımımıza koşan insanlar olunca dünyada iyi insanların kaldığını görmek bizleri hayata bağladı. Adeta imkansızlar gerçekleştirildi. Çünkü ben hamile kalamayınca tüp bebek dendi. Malımızı mülkümüzü sattık paramız yetişmeyince önce İstanbul’dan Prof. Dr. Ümit Özkesici peşinden de hayırsever bir iş adamı imdadımıza yetişti. Onların sayesinde bu günleri görebildik. Mutluluğumuzu bizden esirgemediler hayatları boyunca mutlu olsunlar” dedi.

Şimdi O Doktor Olup Çocuklara Bakacak

akdeniz-anemisi-(2)Şu anda son derece sağlıklı olan ve koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu söyleyen Onur Aygün, gelecekten çok umutlu. Onur, “Kendimi çok iyi hissediyorum. Okulda başarılıyım. Daha bugün matematikten 85 puan aldım. Kardeşimi çok seviyorum. Onunla sürekli oynuyorum. Ona kitap okuyorum. Artık ilaç kullanmıyorum çünkü onları çöpe attık. Bu beni çok daha fazla sevindiriyor. Büyüdüğümde doktor olmayı düşünüyorum. Kendi hastalığımın doktoru olarak başta çocuklar olmak üzere herkese yardım etmek istiyorum. Bilgisayara bakmak ve kitap okumak hoşuma gidiyor” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest