aylanin-babasi-abdullah-kurdiden-acilar-son-bulsun-cagrisi-2-_8600_dhaphoto6Çıktıkları umut yolculuğunda ölen 8′i çocuk 12 kişinin otopsileri tamamlandı ve cenazeleri teslim almaları için yakınları çağrıldı. Minik oğulları Aylan ve Galip ile eşi Zahim Kurdi’nin cenazelerini teslim almaya gelen Abdullah Kurdi, “Acılar son bulsun” çağrısı yaptı.

Bodrum’da dün 2 saat arayla denize açılan 2 ayrı lastik botta ölen 27 yaşındaki Zahim Kurdi, oğulları 2 yaşındaki Aylan Kurdi ve 3 yaşındaki Galip Kurdi ile kız bebek 9 aylık Hasal Zekeriya, 1.5 yaşında Zeynep Cafer, ikizi Abdullah Cafer, 7 yaşındaki Ahmet Haabi, 11 yaşında Tahara Cumhuriye, 11 yaşında Haydar Ahmet Ahi, 18 yaşında Macit Helli, 23 yaşındaki Zehra Muhsine ve 42 yaşındaki Emel Cerabi’nin Muğla Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsileri tamamlandı. Cenazelerin teslim edilmesi amacıyla çağrılan yakınları beklenmeye başlandı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Sun, Daily Mail ve Daily Telgraf gibi gazete ve ajans muhabirleri de sabahın erken saatlerinden itibaren morg önünde ölenlerin yakınlarını beklemeye başladı.

Bir süre sonra Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Adli Tıp Kurumu önünde önlem aldı. Gazetecilerin içeri girmemesi için kurumun bahçe girişi kapatıldı. İlerleyen zamanla birlikte ölenlerin yakınları da kuruma gelmeye başladı.

aylanin-babasi-abdullah-kurdiden-acilar-son-bulsun-cagrisi_3679_dhaphoto4“Bu Acılar Son Olsun”

Kıyıya vuran minik bedeniyle dünyanın dikkatini çeken Aylan’ın babası Abdullah Kurdi de kuruma geldi ve tercüman aracılığıyla açıklama yaptı. Faciada iki oğlu ile eşi Zahim Kurdi’yi yitiren ve kendisi de bitkin halde kıyıya ulaşan 40 yaşındaki Abdullah Kurdi, “Sonuç olarak yaşadığımız yerde savaş var. Savaştan kaçıp geldik. Burada bütün dünyanın bizi görmesini istiyoruz. Biz felaketi yaşamış olabiliriz. Bir sonraki felaketin yaşanmaması için önlemler alınmalı. Bu acılar son olsun” dedi.

Eşini ve çocuklarını memleketi Kobani’de toprağa vereceğini söyleyen Abdullah Kurdi, “Ablam Kanada’da. Kanada yetkilileri beni aradı. Çocuklarımın ve eşimin buraya gömülmesini isteyip istemediğimi sordular. Kabul etmedim. Eşim ve çocuklarımı Kobani’ye defnedeceğim. Şu an bekliyorum. Cenazemi alacağım. Büyük acı içindeyim. Bu acı ve dramların bir an önce dindirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sahipsiz Cenazeler Kimsesizler Mezarlığına Defnedilecek

Çalışmaları yerinde izleyip koordinasyonunu sağlamak için Adli Tıp Kurumu’na gelen Muğla Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, kaçak yollarla Türkiye’yi terk etmek, ilkel araçlarla Yunanistan’a geçmek isteyen Suriye ve Irak vatandaşı 12 kişinin öldüğünü söyledi. Aylanç şöyle dedi:

“Otopsileri tamamlandı. 4 cenazenin yakınları burada. Dünya basınında yer alan iki çocuk bizim için büyük üzüntü olmuştur. Büyükşehir Belediyesi ve Valilik olarak koordineli bir şekilde cenazeleri ücretsiz olarak istedikleri yere götüreceğiz. 8 cenazenin yakını şu an için belli değil. 15 gün içinde cenazeler alınmazsa; kimsesizler mezarlığına defnedilecek. Tüm ekiplerimizin olağan kontrolleri sürüyor.”

Hdp’li Başkan:İnadına Barış İstiyoruz

Bazı ölen yakınlarıyla morga gelen Muğla HDP Eş Başkanı Yusuf Uludağ da, Ortadoğu ve Türkiye’de savaşların devam ettiğini anlatırken, “Her gün canlar gidiyor. Yetkililer daha çok duyarlı ve dikkatli olmak zorundalar. Bu acılar son olsun. İnadına barış istiyoruz” dedi.

minik-aylanin-babasindan-cok-aci-ifade-ellerimden-kayip-gitti_3341_dhaphoto5Minik Aylan’ın babasından çok acı ifade: Ellerimden kayıp gitti

Bodrum’dan çıktıkları umut yolculuğunda su alıp ters dönen bottan düşerek annesi ve ağabeyiyle yaşamını yitiren minik Aylan’ın sıkıca tutunduğu babasının ellerinden kayıp gittiği ortaya çıktı.

Bodrum’da 8′i çocuk 12 kişinin öldüğü umut yolculuğunda ikinci bottaki faciada eşi 27 yaşındaki Zahim Kurdi, oğulları 2 yaşındaki Aylan Kurdi ile 3 yaşındaki Galip Kurdi’yi yitiren ve kendisi bitkin halde sahile ulaşan baba Abdullah Kurdi, ifadesinde o geceyi anlattı. Abdullah Kurdi ifadesinde şunları anlattı:

“Daha önce iki kez organizatörlere para vermiş ve İstanköy Adası’na geçmek istemiştik. Birisinde Sahil Güvenlik ekipleri bizi yakaladı. Serbest kaldık. Diğerinde organizatörler sözünde durmadı ve botu getirmedi. Bu kez kendi olanaklarımız ile botu temin ederek kürek çekerek geçmeye çalıştık. Sahilden 500 metre kadar açıldıktan kısa bir süre sonra bot su almaya başladı. Ayaklarımız ıslanıyordu. Su arttıkça panik başladı. Ayağa kalkınca olanlar oldu. Can yeleklerimiz vardı ama ayağa kalkanlar nedeniyle bot birden alabora olup ters döndü. Eşimin ellerinden tutuyordum. Çocuklarım ellerimin arasından kaydı. Bota tutunmaya çalıştık. Havası gittikçe söndü. Gecenin karanlığında herkes bağırıyordu. Bu nedenle sesimi çocuklarıma ve eşime duyuramıyordum. Herkes çığlık çığlığaydı. Işıklara bakarak karaya doğru yüzmeye çalıştım. Karaya çıktığımızda eşimi ve çocuklarımı aradım bulamadım. Korkudan kaçtıklarını düşündüm, Bodrum’a geldik. Sonra şehirde buluştuğumuz noktaya gelmediklerini görünce hastaneye giderek acı haberi aldım.”

Kobani’de Defnececek

Baba Kurdi’nin Muğla Adli Tıp Kurumu’nda bulunan iki çocuğu ile eşinin cenazesinin alacağı ve Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kobani kentine götürerek toprağa vereceği kaydedildi.

Bu arada ölen anne Zahim Kurdi’nin cesedinin saat 04.30′da çocuklarından 100 metre uzaklıkta sahile vurduğu belirtildi.

Cenazeler Önce Şanlıurfa’ya Götürülecek

Bodrum’dan çıkılan umut yolculuğunda yaşamını yitiren 12 kişiden Suriye uyruklu 27 yaşındaki Zahim Kurdi, oğulları 2 yaşındaki Aylan Kurdi ve 3 yaşındaki Galip Kurdi ile Irak uyruklu 42 yaşındaki Emel Cerabi ve yakını 11 yaşında Tahara Cumhuriye’nin cenazeleri yakınlarına teslim edildi. Abdullah Kurdi, ailesinin cenazesini teslim alırken gözyaşlarını tutamadı. Cenazelerin bugün saat 21.30′da morgdan alınacağı, ardından önce kara yoluyla Dalaman Havaalanı’na ardından hava yoluyla İstanbul’a ve sonrasında yine hava yoluyla Şanlıurfa’ya götürüleceği belirtildi.

Zahim Kurdi, oğulları Aylan Kurdi ve Galip Kurdi’nin cenazesinin buradan karayoluyla Suruç’a ve toprağa verilmek üzere de Kobani’ye götürüleceği kaydedildi. Cerabi ve Cumhuriye’nin ise henüz nerede defnedileceği açıklanmadı.

“Sorumlular Kimse Allah’ından Bulsun”

Yakınları Emel Cerabi ile Tahara Cumhuriye’yi cenazelerini teslim almak için gelen Irak vatandaşı 27 yaşındaki Yusuf Sarhan Hasan Alcenabi, “Sorumlular kimse Allah’ından bulsun. Başka acı istemiyoruz” dedi.

aylanin-babasi-abdullah-kurdiden-acilar-son-bulsun-cagrisi-2-_8600_dhaphoto2Öte yandan morg önünde çekim yapan basın mensuplarına morga gelen Suriye uyruklu bir grup saldırdı.

 

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest