bodrum_tehdit_ile_yonlendirme-(1)Bodrum’da Toplum Sağlığı Merkezi Çevre Sağlığı Biriminde çalışan E.G.’nin turizm tesislerinde tehdit ve ceza korkusu yaratarak turizmcileri analiz için tek bir laboratuvara yönlendirildiği iddia ediliyor.

Muğla il genelinde 2 bine yakın havuz bulunuyor. Bodrum’da bulunan bine yakın  havuz da diğerleri gibi açık bulunduğu sürece her ay su analizi yaptırmak zorunda. Bir havuzdan bir kez alınan analizin tahlil fiyatının ortalama 200 TL olması ve Bodrum’daki havuz sayısının da bine yakın olmasından dolayı ortaya büyük meblağlar çıkmakta.

Bodrum’da uzun yıllardır faaliyet gösteren bir laboratuvarın yetkilileri bu sene başından itibaren gittikleri eski müşterilerini tek tek kaybetmeye başlayınca konuyu araştırmaya başladı. Yaptıkları araştırmada yakın oldukları otel işletmecilerinden aldıkları cevaplar kendilerini çok şaşırtınca, durumu Bodrum Kaymakamlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne birer dilekçe yazarak konunun araştırılmasını istediler.

bodrum_tehdit_ile_yonlendirme-(3)Firma şikayet dilekçesinde, Bodrum Toplum Sağlığı Merkezi Çevre Sağlığı Biriminde çalışan E.G.nin otel yöneticilerini kurumunu kullanarak başka bir laboratuvara yönlendirdiğini ve kendisinin de o laboratuvara ortak olduğunu söyleyerek birim çalışanından çok özel laboratuvarın çalışanı gibi hareket ettiğini belirtiliyor. Dilekçede E.G. hakkında yapılan şikayet şu şekilde:

“ Faaliyetlerimiz sırasında müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde Bodrum Toplum Sağlığı Merkezi Çevre Sağlığı Birimi’nin bir çalışanın Bodrum’da bulunan bir kontrol analiz laboratuvarının temsilcisi gibi çalıştığı, bu laboratuvara ortak olduğunu söylediği, tesislerin analiz ihtiyaçları ve özellikle havuz suyu analizlerini işaret edilen laboratuvarla çalışmadığı takdirde yine bu kişi tarafından yapılan havuz denetimlerinde zorluk çekecekleri yada ceza alacakları şeklinde açıkça tehdit edildikleri gözlenmektedir. 2014 yılında da yoğun şekilde gördüğümüz bu zorlama ve baskılar günümüz itibariyle iyice artmış ve 2015 yılında neredeyse Bodrum’daki tüm tesisleri etkileyecek duruma gelmiştir.”

Bodrum Kaymakamlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne iletilen bu dilekçeler sonrası soruşturma açıldığı ve tarafların dinlenmeye başladığı öğrenilirken, Bodrum Toplum Sağlığı Merkezi Çevre Sağlığı Birimi yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir bilgilerinin olmadığını söylediler.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest