lionslardan-multeciler-icin-canta-(2)Ege ve Batı Akdeniz Lions Kulüpleri’nden oluşan Lions 118-R Yönetim Çevresi Federasyonu’nca, mülteciler için “Bir can daha kurtarılsın” adlı proje kapsamında hazırlanan ihtiyaç malzemelerinin yer aldığı çantalar, Bodrum’da Sahil Güvenlik ekiplerine teslim edildi.

Ege ve Batı Akdeniz Lions Kulüpleri’nden oluşan Lions 118-R Yönetim Çevresi Federasyonu, Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı LCIF’in Mülteci Hibe Program’ından 60 bin dolarlık bir fon sağladı. Ardından bu fonla, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca kurtarılan mültecilere verilmek üzere içinde ihtiyaç duyulacak malzemelerin yer aldığı 2 bin 300 sırt çantası hazırlandı. Çantada polar battaniye, giyim eşyası, diş macunu ve fırçası, ayakkabı, içecek gibi malzemelerin olduğu belirtildi. Denizden ıslak ve hipotermi halinde kurtarılmış mültecilerin, bu travmayı en az zararla atlatmalarının sağlanmasının amaçlandığı kaydedildi. Sırt çantalarının, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın; İzmir, Dikili, Ayvalık Cunda Adası, Küçükkuyu, Seferihisar Sığacık, Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum ve Datça’daki birimlerine teslim edileceği belirtildi. Bodrum’a da ayrılan 150 çanta, Sahil Güvenlik ekiplerine teslim edildi.

“En Başarılı Türk Sahil Güvenliği”

Çantaların tesliminden önce Bodrum Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen törende konuşan Lions 118-R Yönetim Çevresi Federasyonu Başkan Yardımcısı Hayri Tuna Yükselen, Türk Sahil Güvenlik birimlerinin uluslararası istatistiklere göre mülteci operasyonlarında en başarılı faaliyeti yürüten askeri organizasyon olduğunu söyledi. Yükselen, “Denizden ıslak olarak kurtarılan kardeşlerimiz sahile indiği zaman, konforlu bir hale gelmeleri için böyle bir çalışma yaptık. Hipotermiden çıktıktan sonra kayıplar olabiliyor. Bir kişi daha kurtarılsın diye yola çıktık. İzmir Karşıyaka Belediyesi tahsis ettiği kültür merkezinde 12 gün çalıştık. Çantaları beden ölçüleriyle kadın ve erkek olarak ihtiyaca göre hazırladık” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Vekili İsmail Altındağ ise “Keşke bu acılar çekilmeseydi, bu insanlar buralara kadar savrulmasaydı. Biz de belediyemiz olarak elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. Bu projeyi tanımaktan çok mutlu oldum ve başarılarımızın devamını diliyorum” dedi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest