degirmenler-(2)Bodrum Haremtan Mevkii’nde bulunan tarihi yel değirmenleri bakımsızlık nedeniyle tepki çekiyor.

Bodrum’u manzara noktalarından biri olan ve yaz-kış yerli yabancı tatilcilerin uğrak yerlerinden olan tarihi yel değirmenleri bakımsızlık nedeniyle vatandaşların tepkisini çekiyor. Bölgeye gelen vatandaşlar yanlarında getirdikleri masa sandalyeleri ile piknik yaparken, çevrede yaşanan olumsuz görüntüler yüzünden de isyan ederek yetkililerden böyle güzel ve tarihi bir yerin daha çok korunmasını istiyorlar.

Yine de Güzel Ama…

1970’li yıllardan bu yana Bodrum’a geldiğini söyleyen Emekli Öğretmen Halil İbrahim Özel her geldiğinde daha kötü bir görüntü ile karşılaştığını belirterek şunları söyledi:

“ Bodrum’a bir günlük ziyaret için geldik ve çay içmek için değirmenlere geldik ancak gördüm ki buralara hiç değer verilmiyor. Ben bir eğitim emeklisi olarak burada yaşanan çevre kirliliğini görünce üzülüyorum. Bu kadar güzel bir yerin böyle kötü görünmesi üzerlerinde yazılar yazması beni gerçekten üzüyor. Eğer dönmek zorunda olmasaydım inanın buranın rezilliğini hem belediyeye hem de kaymakamlığa gidip bildirecektim. Şimdi biz burada oturup çay içiyoruz yine de güzel ama ya torunlarımız ya çocuklarımız bu güzellikleri yaşayabilecekler mi? acaba.”

degirmenler-(4)“Bir Tane Dikili Ağaç Yok”

Emekli Öğretmen Halil İbrahim Özel’in eşi emekli öğretmen Hasibe Özel de Bodrum’u çok sevdiklerini ve her seferinde yeni yerlerini keşfettiklerini belirterek şunları söyledi:

“ Biz şu an burada oturuyoruz ve bu güzel manzara karşısında çay içiyoruz ancak buraların daha da güzelleştirilmesini isteriz. Mesela hiçbir yerde ağaç yok. İlk iş olarak burayı yeşillendirmek lazım. Buraya ceviz ağaçları dikseler, buraya gelenler o ağaçların altında otursa piknik yapsa güzel olmaz mı? Bir tane dikili ağaç yok.”

“Geceleri Kapkaranlık”

Değirmenler bölgesine İstanbul’dan gelen misafirlerini getiren bir başka vatandaş ise özellikle akşamları değirmenlere gelemediklerini belirterek “ Daha iki gün önce arkadaşlarımı getirdim. İlk defa Bodrum’a geldiler ve değirmenlerden manzara izleyip fotoğraf çekmek istediklerini söylediler.
uyusturucuSaat 11 civarı geldiğimizde bir tek yolun kenarındaki sokak lambası yanıyordu onun dışında hiçbir ışıklandırma yoktu. Arkadaşlar yine de değirmenlerin yanında fotoğraf çektirmek isteyince karanlıkta yukarı doğru yürüdük ve 4-5 kişinin çirkin sözleriyle karşılaştık. İlk iş olarak bu güzelliğin akşamları aydınlatılması gerektiğini ve sonrasında Bodrum’a yakışan bir çevreye dönüştürülmesini istiyorum” dedi.

Öte yandan bölgede uyuşturucu kullanmak için hazırlanmış düzeneklerin olması gözlerden kaçmadı.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest