sukru-ayyildizMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde bu yıl yaklaşık 500 esnafın kepenk kapattığını belirten Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, turizmin en hareketli geçtiği yaz aylarında dahi kapanan iş yerleri bulunduğuna dikkat çekti.

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, 2015 yılının sona ermesine sayılı günler kala, turizmin gözbebeği Marmaris’teki esnafın durumunu değerlendirdi. Geçen yılın esnaf açısından zorlu geçtiğini anlatan Ayyıldız, Aralık ayının ilk haftasına kadar 500 civarında iş yerinin kapandığını söyledi. Ayyıldız, 2014′de bu rakamın 370 olduğuna dikkat çekerek “Kış aylarını bırakın yaz ayları ortasında bile kapanan iş yerleri var. 4 yıl önce 7 bin 300 üyemiz vardı. Bu rakam şu anda 3 bin 200′e düştü. 2016 yılı daha da kötü geçecek. Çünkü her geçen yıl bir öncekini aratıyor” dedi.

marmaris-esnafi-(2)Satışlar Yarı Yarıya Düştü

Kordon Caddesi’nin arka bölümünde eskiden yaz-kış açık kalan kapalı çarşı esnafının büyük bir bölümünde kış aylarında pek çok iş yerinin açılmadığını söyleyen Çeşme Meydanı’ndaki gazete bayisi Mustafa Oktay “Yaz ile kış aylarında satışlarımızda gece ile gündüz kadar fark var. Yarı yarıya düştü. Eskiden yabancı yayınları kışın da satardım. Çünkü gemiler geliyordu. Her geçen sene gemi sayılarında azalma oluyor. Şu anda zaten turist sezonu geçti” dedi.

Esnaf Müşteri Olmadığı İçin Vakit Geçiriyor

Yaz aylarında müşterilerinin çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğunu söyleyen berber Gürhan Taştekin, müşteri olmadığı için birkaç esnafın bir araya gelerek vakit geçirdiğini vurguladı. Taştekin, “Dükkanların büyük bir bölümü zaten kapalı. Açık olanlar da bizim gibi sabahtan akşama kadar oyun oynayarak günü dolduruyorlar” diye konuştu.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest