tahir-elci-suikasti-(4)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, Halkların Demokratik Partisi üyeleri Diyarbakır’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi için anma eylemi düzenledi. Geniş güvenlik önleminin alındığı törende 37 HDP üyesini 78 polis korudu.

Marmaris’te dün akşam saat 18.00 sıralarında çoğunluğu kadınlardan oluşan 37 HDP üyesi, Diyarbakır’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi için anma eylemi gerçekleştirdi. Kordon Caddesi’nde bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanan partililer ellerinde, “Korkmuyoruz hepimiz Tahir Elçi’yiz”, “Tutuklamadılar katlettiler”, “Tahir Elçi onurumuzdur demokrasiye sahip çıkacağız” yazan dövizler taşıdı. Anma eylemine katılan 37 partiliyi resmi ve sivil 78 polis olağanüstü güvenlik önlemi ile korudu. Eylemin yapıldığı tahir-elci-suikasti-(1)alanda vatandaşların geçmesine izin verilmedi. Terörle Mücadele Grup Amirliği’ne bağlı 3 kameralı ve fotoğraf makineli sivil polis sürekli çekim yaptı. Ayrıca meydanda bulunan MOBESE kameraları eylemcileri izledi.

Marmaris HDP Eş Başkanı Abdullah İpekli, planlı suikastla Tahir Elçi’nin şahsında hukuk ve adalet mücadelesinin hedef alındığını belirterek, “Tahir Elçi, AKP iktidarı tarafından, onların medyası aracılığıyla hedef ilan edilen bir kişi oldu ve hakkında linç kampanyası yürütüldü. Saray’ın ve iktidarın oyuncağı haline gelmiş olan kimi yargı mensupları Elçi’yi gözaltına alıp tutuklamaya çalıştılar ve bundan hukuk adına zerre kadar utanç duymadılar. Elçi’nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler. Bu alçakça saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya tahir-elci-suikasti-(3)çıkartılmalıdır. Bu saldırıların önüne geçilmesi için tüm sivil toplum örgütlerinin seslerini yükseltmeye ve tepki vermeye çağırıyoruz” dedi. Basın açıklaması sonrası partililer 20 dakika sessizce oturma eylemi yapıldı.

Grup, daha sonra “hepimiz Tahir Elçi’yiz” sloganları atarak geniş güvenlik önlemi altında dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest