marmariste-kadinlar-gunu-(1)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde pankartlar ve sloganlar eşliğinde yürüdü.

Marmaris Belediyesi öncülüğünde ve 12 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle Marmaris’te, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yürüyüş düzenlendi. Saat 18.00′de Atatürk Caddesi sahil yürüyüş yolunda bir araya gelen kadınlar, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” yazılı pankart açtı. Çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan gruba, Marmaris Belediye Başkan Yardımcıları Dursun Kaplan ve Halil Gökovalı da destek verdi. “Kızını kendin gibi birisiyle evlendirmek ister misin?”, “Özgür kadın, özgür toplum” ve “Kadınım her yerdeyim” dövizleri taşıyan grup, “Haklarımızı istiyoruz” ve “Kadına kalkan eller cezasız kalmasın” sloganları attı. Polisin güvenlik çemberi altında 3.5 kilometre sloganlar eşliğinde yürüyen gruba, sürücüler de korna çalarak destek verdi. Marmaris Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, burada çalan hareketli şarkılar eşliğinde dans ederek eğlendi.

Grup adına Marmaris Belediye Başkan Vekili ve CHP Belediye Meclis Üyesi iş kadını Arzu Girginç, açıklama yaptı. Girginç, “İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Şüphesiz ki dünyanın var oluşundan bu yana kadınların her gelişmede önemli bir katkısı vardır. Mustafa Kemal Atatürk kadınlar için şu cümleyi söylemiştir: ‘Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.’ İstikbal, neslin emanetçileri olan kadınların ellerinde şekillenir. Kadınların her alanda haklara sahip olması ve kalkan ellerin cezasız kalmaması için mücadelemiz devam edecektir. Tüm kadınlarımızın gününü kutlar, sağlık ve huzur dolu yıllar dilerim” dedi.

Konuşma sonrası 2 yerel sanatçı gitarlarıyla hareketli müzikler çalarak toplanan kalabalığı eğlendirdi. Kadınlar, hareketli şarkılar eşliğinde dans ederek kutlamayı sonlandırdı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest