marmariste-sigla-agaci-komisyonu-kuruldu_3894_dhaphoto2Marmaris’te sağlık, kozmetik ve sanayide kullanılan sığla ağaçlarının ve ormanlarının korunup, daha çok alana yayılması amacıyla komisyon kuruldu.

Marmaris Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve TEMA Vakfı’nın destekleriyle geçen Kasım ayında, Marmaris Kent Konseyi tarafından ‘Geçmişten Geleceğe Şifa Kaynağı Sığla Çalıştayı’ yapıldı. Çalıştay’ın sonuç raporunda, sığla ağaçlarının korunarak daha çok alana yayılması amacıyla merkezi ve yerel yöneticiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ortaklaşa hareket etmesi gerektiği vurgulandı. Raporda ayrıca; aynı amaçla bu kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulması önerildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Milli Parklar Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Marmaris Belediyesi, İlçe Sağlık Müdürlüğü ile TEMA Vakfı’nın temsilcileri, söz konusu komisyonu oluşturabilmek için sığla ağaçlarıyla kaplı Günnücek Milli Parkı’nda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantı sonrası aralarında ekolog, orman mühendisi ve araştırma görevlilerinin de bulunduğu 17 kişilik bir komisyon kuruldu. Komisyonda Dr. Gürsel Koç, Ülker Tanrısever, Hülya Salmanlı, Yasin İlemin, Okan Ülker, Hasan Yavuz, Nurcan Bahar, Yekta Süngü, Yavuz Ertoğlu, Mehmet Emin Duru, Nevzat Duru, Taner Mercan, Fikret Çatalkaya, İsmat Kamil Öner, Özgür Arslan, Deya Ön ve Hayri Sarıahmet yer aldı.

Yeni komisyonun üyesi olan Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Başkanı Dr. Gürsel Koç, “Sığla ağaçları ve ürünleri, insan sağlığına olumlu etkileriyle kozmetik sanayinin de önemli bir hammaddesi. Mutlak korunup, iyileştirilip, daha geniş alanlara yayılması gerekir. Bu sebeple, sığla ormanlarının korunması için kısa vadede nelerin yapılabileceği, orta ve uzun vadede faydalı olacağı düşünülen projeleri hayata geçireceğiz. Hem kozmetik, hem ilaç sanayinde kullanılan sığla yağının daha bilimsel ve verimli şekilde üretilmesi konusunda çeşitli girişimlerde, etkinliklerde bulunacağız” dedi.

Marmaris Milli Parklar yetkilileri, “Dünyada ve Türkiye’de sadece Anadolu Sığla Ağacı Marmaris’te bulunmaktadır. Marmaris Milli Parklar sınırı 30 bin hektardır. Bunun sadece 60 hektarı Sığla ağacıdır. Günnücek Orman Kampı’nda ise 26 hektar tamamı Sığla ağacı ile kaplıdır. Böyle değerli bir ağacı korumak ve geliştirmek için ilk olarak bir kurul kuruldu. Bakanlık yetkililerinde dahil olduğu tüm kurumlar seferber olmuş durumdadır” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest