marmariste-tup-mide-ameliyati_6744_dhaphoto1Marmaris’te özel bir hastanede, İngiliz uyruklu Türk vatandaşı Rachel Elizabeth Çakar’a obezite tedavisinde uygulanan ‘tüp mide’ ameliyatı yapıldı.

Rachel Elizabeth Çakar, uzun bir süre boyunca zayıflamak için spor ve diyet yapmasına rağmen başarılı olamadı. Özel Marmaris Hastanesi’nde ‘tüp mide’ (sleeve gastrectomy) ameliyatı yapıldığını öğrenen Çakar, iki hafta önce Hastane Başhekimi Op. Dr. Ünsal Aybek ile görüştü. Yapılan tetikler sonrası ameliyat yapılabileceği kararı verildi. Op. Dr. Aybek, sekiz kişilik ekibiyle bugün Çakar’ı ameliyata aldı. Bir saat süren oprasyon sonunda Çakar’ın midesinin yüzde 80′lik bölümü alındı. Çakar, ameliyat sonrası tedavisinin devamı için özel odaya alındı.

Muğla ve ilçelerinde ilk defa böyle bir ameliyatın gerçekleştirildiğini söyleyen Başhekim Op. Dr. Ünsal Aybek, “Obezite tedavisinde uygulanan tüp mide ameliyatında, kilolarıyla savaşan ama bir türlü veremeyen kişilerin midesi küçültülüyor. Vücut kitle indeksi normalin üzerinde, kiloları yüzünden sağlığı tehlike altında olan, obez ve morbid obez, yani aşırı şişman kişilerin zayıflaması sağlanıyor. Bu ameliyatla kişilerin tekrar sağlığına kavuşmasını ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlanıyor” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest