marmariste-turizm-(2)Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, ulusal ve uluslararası alanda bir an önce barış ikliminin sağlanması gerektiğini, aksi halde ülkede turizm yapılamayacağını söyledi.

Ankara’da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısı, turizmcileri de endişelendirdi. Geçen yıl kötü bir sezon geçiren Marmarisli turizmciler, yaşanan terör olayları sonrası endişelerini dile getirdi. TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, içeride ve dışarıda ülkenin barışa ihtiyacı olduğunu ifade ederken şunları söyledi:

“Her zaman dile getirdiğimiz gibi turizm barış iklimini sever. Yabancı turistler, huzur ve güvenin olduğu yerde tatil yapar ve bu herkes için geçerlidir. Komşu ülkelerde ve ülkemizde barışın getirilmesi için herkesin bir olması gerekmektedir. İnsanların ölmemesi ve barışın sağlanması için bizler kazanmayalım veya iflas edelim. Rezervasyonlarda bir iptal yok ama yaşanan terör olayıyla birlikte anlık verilere göre, yüzde 40-45 arası turist sayısında azalma yaşanmaktadır. Mayıs ve haziran ayında yüksek sayılarda turist beklenmesin. Önümüzdeki süreçlerde çeşitli terör olayları yaşanmaz ise temmuz ve ağustos ayında turist akışı olacaktır. Turist akışı, İspanya ve Yunanistan dolduktan sonra beklenen durum. Ülkemizde yaşanan olumsuz havaya rağmen umudumuzu yitirmemeliyiz. Tamam, hep birlikte terörü lanetleyelim. Ama lanetlemekle sorunlar çözülmüyor. Son beş ay içinde ne değişti ki ülkemiz bu kadar terör olaylarına maruz kaldı. Çevre komşularımızla kavgalıyız, iç politikada sıkıntılar aldı başını gidiyor. Sorunların çözümü için atılmış somut adımlar eksik. Ülkemiz, güçlü bir yapıya sahiptir, herkes barış ikliminin sağlanması için seferber olmak zorundadır. Barış ikliminin olmadığı ülkede ekonomik istikrardan bahsetmek zordur. Ankara’da terör saldırısı sonucu yaşamını kaybeden tüm kardeşlerimizi Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.”

Rezervasyonlarda Yarı Yarıya Gerileme

Mirage Otelleri Genel Müdürü Çetin Erzenci de endişelerini ifade etti. Güneydoğu ve Ankara’daki terör olaylarını yabancı basının servis ettiğini hatırlatan Erzenci, yabancıları; yıkılan evler ve patlamaları görünce “Ülkenizde kargaşa var” dediğini söyledi. Erzenci, şöyle devam etti:

“Yaşananlar nedeniyle rezervasyonlarda yüzde 50 gerileme mevcut. Antalya, yüzde 60′lık turist açığını fiyat kırarak kapatmaya çalışıyor. Muğla’nın turistik Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçeleri okul kapanmasını bekleyerek iç pazarda umut arayacak. Temmuz ve ağustos aylarında sadece turizm yapılacaktır. Bu yıl otelimi tadilat yapamıyorum ve tasarrufa gideceğim. Benim gibi birçok konaklama sektörü yapacağı tasarrufla farklı iş kollarını da ekonomik olarak etkileyecektir. Turizm sektörüne bel bağlayan tüm sektörlerde ekonomik kriz baş gösterecektir.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest