mehmet-tosun-3Mehmet Tosun Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı için adaylığını açıkladı.

1 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan 8. Olağan MHP Bodrum İlçe Kongresi’nde İlçe Başkanı adayı olduğunu açıklayan eski Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, kongre takvimi başladığı günden bu yana hem parti çatısı altında camiadaki arkadaşlarıyla hem de Bodrumlu hemşehrileriyle yaptığı istişarelerde, siyasete devam etmesi gerektiği noktasında ciddi anlamda telkinler ve tavsiyeler aldığını belirterek böyle bir karar aldığını açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe binasında gerçekleşen adaylık açıklamasına başta hali hazırdaki ilçe başkanı Asım Başaran, Ortakent-Yahşi eski Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum Belediyesi MHP’li Meclis Üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Mehmet Tosun’un ilçe başkanlığı adaylık açıklamasında ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapmak istediğini belirten MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı olarak siyasi partiler kanununa göre her üç yılda bir ilçe kongrelerini yapmak gerektiğini ve  yaklaşmakta olan Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe kongresi için ilçe teşkilatına gelen müracaatlar doğrultusunda basın açıklaması yaptıklarını kaydetti. Asım Başaran sözlerine şöyle devam etti:

“Adaylığını açıklamak üzere bugüne kadar bu partinin çatısı altında 10 yıl belediye başkanlığı yapmış ve Milliyetçi Hareket Partisinin bu yönüyle medar-ı iftarı olmuş, her zaman bayrağını en üst seviyelere taşımaktan başka amacı olmamış kıymetli Belediye Başkanı Mehmet Tosun arkadaşımızın bir Şubat’ta yapılacak olan Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum Kongresi’nde adaylığını açıklamak üzere toplanmış bulunuyoruz.  Biz de ev sahibi olarak adaylığını açıklayacak olan arkadaşlarımızın adaylıklarını bu çatı altında açıklamak istediklerinde herkese burasının onların kendi evi olduğunu ve burada açıklama yapabileceklerini, aynı samimiyette ev sahipliğimizi göstereceğimizi de ifade etmek istiyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin yaklaşmakta olan kongresinde hiç kimse bazı kongrelerde yaşandığı gibi gerginlikler olmasını beklemesin. Milliyetçi Hareket Partisi çok tatlı bir yarışın içinde ve bu davaya gönül vermiş mensuplarının hedeflerine ulaşma noktasında tüm samimiyetleriyle çalışmalarını sürdüreceklerinden kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Bu yönüyle ben 1 Şubat’ta yapacağımız 8. Olağan Kongremizin evvela camiamıza; Bodrum Yarımadamıza, Muğla’mıza ve Türkiye’mize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. “ dedi.

Başkan Mehmet Tosun:”Partimizi Kurumsallaştıracağız”

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı’nın 1 Şubat’ta gerçekleşecek ilçe kongresinde başkanlığa adaylığını açıklayan Konacık eski Belde Belediye Başkanı Mehmet Tosun, partisinde kurumsallaşmaya giderek seçimlerde yarımadada %60 oy almayı hedeflediğini dile getirdi.

30 Mart seçimlerinden sonra kendisine yeni bir hayat kurduğunu, kongre takvimi başladığı günden bu yana parti çatısı altındaki arkadaşlarıyla hem de Bodrumlu hemşehrileriyle yaptığı istişarelerde, siyasete devam etmesi gerektiği noktasında ciddi anlamda telkinler ve tavsiyeler aldığının altını çizen MHP Bodrum İlçe Başkan Adayı Mehmet Tosun şunları söyledi:

“Bu konuda ilçe başkanımızla, meclis üyelerimizle görüştük. Maalesef hayatın gerçeği;  içinde yaşadığımız sorunları gerek yerel anlamda, gerekse ülkemiz çapında siyaset kurumu içinde aktif yer almadan, söz sahibi olmadan, yönetim erkinde yer almadan çözme şansınız yok.  Bunun yerelde adresi belediyeler olabilir, genelde TBMM çatısı altında ve siyasi partiler çatısı altında olabilir. Mutlaka her arkadaşınızın siyaset yapması gerektiğini tavsiye eden bir arkadaşınız olarak tekrar göreve talibiz. İnşallah Allah nasip ederse 1 Şubat’ta yapılacak kongreden ilçe başkanı olarak seçilirsek hedefimiz birlik ve beraberlik içerisinde Bodrum’umuza, partimize, ülkemize hizmet etmek, partimizi büyütmek. Üye tabanını birlik ve beraberlik içerisinde öncelikle 7 Haziran 2015 genel seçimlerine hazırlamak, akabinde de yine 2019-2020 belediye başkanlığı ve yine tekrar genel seçimlere hazırlanmak üzere yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz.” dedi.

Öğrencilik yıllarından itibaren Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında olduğunu belirten Başkan Adayı Mehmet Tosun, Asım Başaran ile birlikte 2000 yılında partide mücadeleye başladığını ve devamında da 2 dönem Konacık’ta belde belediye başkanı olarak görev yaptığını dile getirdi. 30 Mart 2014 tarihinde Bodrumlu hemşehrilerinin, partililerinin,  ilçe başkanının ve parti yönetim kurulu üyelerinin desteği ile Bodrum Belediye Başkan adayı olarak gösterildiğini aktaran Tosun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoğun bir mücadele içerisine girdik, çok çalıştık ama demokrasi böyle bir şey demokratik bir mücadele sonucunda biz seçimi kaybettik. Şu andaki kazanan arkadaşlarımız da Bodrum’u yönetiyor. Biz meseleyi bu olgunlukta karşılıyoruz. İnşallah bundan sonra o seçim takviminde ve bugün sokakta gördüğümüz bize iletilen aksaklıklar üzerine yoğun bir çalışma içerisinde bizleri göreceksiniz. Özellikle ben Sayın İlçe Başkanımız Asım Başaran’a çok teşekkür ediyorum;  gerek belediye başkanlığım süresince gerekse 30 Mart 2014 seçimlerine hazırlık döneminde bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı ve partimizi bu noktaya taşımasından dolayı çok teşekkür ediyoruz, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Bodrum Yarımadamıza Hoşgörü ve Sevgi Kazandıracağız”

Başkan Adayı Mehmet Tosun, Milliyetçi Hareket Partisi’ni yöneterek daha iyi noktaya getirip, parti bünyesinde kadrolar yetiştirip, Bodrumlu vatandaşların sevgi ve hoşgörüsünü kazanarak partiyi büyütmeyi hedeflediğini söyledi. Milliyetçi kimliğine rağmen belediye başkanlığı süresince Konacık’taki tüm vatandaşlara eşit şekilde hizmet etmeye çalıştığını ifade eden Tosun; “Başkanlığımız süresince söylemlerimize çok dikkat ettik, bunu Sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli de böyle söylüyor. Bunun sonuçlarını da müspet bir şekilde aldık. Milliyetçi Hareket Partisini yönetirken de amacımız daha yüksek oy almak.  Bizim amacımız Milliyetçi Hareket Partisi’nin Bodrum İlçesinde %55-60 oy alması” diyerek 1 Şubat’ta gerçekleşecek kongrede çok farklı camialardan partiye katılımların olacağının altını çizdi.

MHP İlçe Başkanlığı için ilk adaylığını açıklayan Cengizhan Sancar için arkadaşı olduğunu ve bunun demokratik bir süreç olarak değerlendirdiğini kaydeden Mehmet Tosun şunları söyledi:

“Bu bir yarıştır. Cengizhan Sancar bizim arkadaşımız. İki dönem Bodrum’da partimizin belediye başkan adayı olmuştur.  Çalışmıştır, çabalamıştır, sonuç olmuştur olmamıştır. Bunlar hiç önemli değil. O da camiamızdan bir arkadaşımızdır. Biz burada toplantı yaptık, kendisine hayırlı olsun dedik. Artık Milliyetçi Hareket Partisi’nin bundan sonra demokrasiyi özümsediğini, demokratik yarışı son noktasına kadar yerine getireceğini göreceksiniz. Ayrıca sadece Cengizhan arkadaşımız değil, bu partideki herhangi bir arkadaşımız aday olma hakkına sahiptir. Parti çatısı altındaki bizlerin görevi başta partimizi kurumsallaştırmak, projelerimizi, siyasi hedeflerimizi ifade ederek daha yüksek oy alıp göreve talip olmak. Göreve talip olup seçildiğinizde projelerinizi hayata geçirme fırsatı buluyorsunuz. Ben şimdiden başta Bodrumlu hemşehrilerimize, Milliyetçi Hareket Partisi camiamıza, ülkücü camiamıza, gençlik ve kadın kollarımıza, ülke çapında yöneteceğimiz siyasi projeler açısından bu kongrenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ” dedi.

Basın mensuplarının Bodrum’da yaşanan sorunlarla ilgili sorularına karşılık şunları söyledi:

“Bodrum’daki problemlerle ilgili çalışmayı yapacak kurum şu anda belediyeler. Biz biliyorsunuz 9 meclis üyemizle Bodrum Belediyesi çatısı altında mümkün olduğu kadarıyla karar alma süreçlerine katkı vermeye çalışıyoruz. Bodrum ve belediyenin yararına görmediğimiz konulara karşı çıkıyoruz. Bodrum yararına gördüğümüz konularda da meclis üyesi arkadaşlarımız belediyenin yanında yer alıyor. Biz geleceğe partimizi hazırlamaya çalışıyoruz. Sorunları dile getireceğiz, çözümleri ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi Bodrum kamuoyu ile paylaşacağız. Ama icra makamı biliyorsunuz şu anda Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi.” şeklinde konuştu.

Bodrum Belediyesi ile Büyük Şehir Belediyesinin aynı partiden olmasının beklenildiği gibi sorunları çözmede artı bir değer olmadığının en son yaşanan ulaşım konusundaki söylemlerden de anlaşıldığına dikkat çeken Mehmet Tosun,  Bodrum Belediyesi’nin kurumsal yapısını 9 aylık sürece rağmen tam olarak oturtamadığının da altını çizdi. Bu işin işi bilen, konulara vakıf belediye başkanıyla, meclis kadrosuyla ve ekibiyle alakalı bir durum olduğuna dikkat çeken Tosun şunları söyledi:

“Yani maalesef halkımızın tercihi ve takdiridir buna saygı duyuyoruz. Bakıyorum 9-10 aylık bir süreci geride bıraktık, seçim takvimini de bir hatırlayın ilçe ve büyük şehir belediyesi aynı partiden olursa uyum ve ahenk içinde çalışırız sorunlar çözülür hiçbir problem kalmaz kanaati vardı.  Oysa 9 aylık bir sürece baktığınızda Bodrum Belediyemizin hala kurumsal yapısını gerçekleştiremediğini gözlemliyorum. Büyük şehir belediyesi ile çok da uyumlu çalışmadığını bir vatandaş olarak görebiliyorum. En son ulaşım konusundaki farklı farklı açıklamalardan da bunu anladık. Demek ki bu işin aynı partiyle falan alakası yok. Bu işin işi bilen, konulara vakıf belediye başkanıyla, meclis kadrosuyla ve ekibiyle alakalı bir durum. Proje ve hedefle alakalı bir durum. Kamunun ve Bodrum’un kaynaklarının doğru kullanımıyla alakalı olduğunu görüyoruz.  Maalesef parti şartlanması ile sandığa gittiğimiz zaman sonuçta böyle oluyor. 30 Mart 2014 seçimlerinden itibaren Bodrum’da bunları gözlemleyen biri olarak söylüyorum.“ dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkan Adayı Mehmet Tosun’un Öz Geçmişi

1970 yılında Bodrum’un Mumcular Kemer Köyü’nde doğdu. İlkokulu, Kemer Köyü İlkokulu’nda, ortaokulu Mumcular Karaova Ortaokulu’nda, lise eğitimini ise Milas Lisesi’nden 1987 yılında mezun olarak tamamladı.

1989 yılında Antalya Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro Bölümü’nden iyi derece ile Harita Kadastro Teknikeri olarak mezun oldu. İki yıl süreyle haritacılık alanında özel sektörde çalıştı. 1991 yılında girdiği Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Harita Kadastro Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında Harita Kadastro Mühendisi olarak mezun oldu.

Mehmet Tosun, 1998 yılında 263′üncü kısa dönem olarak Genelkurmay Foto Film ve Merkez Komutanlığı’nda askerlik görevini tamamladı. 2000 yılında ise Harita ve Kadastro Teknikeri olarak görev yapan Nadire Tosun ile evlendi.

Öğrencilik yıllarından itibaren ülkücü camianın ve Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde yer alan Mehmet Tosun, Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Teşkilatının 2000 yılında gerçekleştirdiği kongrede İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almış olup; aynı yıldan itibaren iki dönem Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum Yerel Yönetimlerden Sorumlu İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmüştür. Bu görevinden Konacık Belediye Başkanı adayı olmak üzere ayrılmıştır.

2004 yılında Konacık Belediye Başkanı görevine seçilmiş olan Mehmet Tosun, 2009 yılında gerçekleşen seçimlerde belde halkının % 70 oyuyla yeniden belediye başkanı seçilmiştir ve bu görevi 2014 Mahalli İdareler seçimine kadar devam etmiştir.

Mahalli İdareler Hizmet Derneği’nin 2006 yılında SMS yolu ile düzenlediği oylama ile “Türkiye’nin En Başarılı 4. Belediye Başkanı” seçilmiştir.

2007 yılında, Şehir ve Başkan Dergisi’nin düzenlediği organizasyonda, “Altyapı ve Arıtma Dalında” ülkemiz belediye başkanları arasında “En İyi Belediye Başkanı” seçilip, Kent Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Trafik Planlama ve Uygulaması Ana Bilim Dalı’nda 2008 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini, 2011 yılında “Karayolu Kaza Kara Noktalarının Tespiti ve Çözüm Önerileri: Bodrum Yarımadası D-330 Devlet Karayolu Örneği” başlıklı tez hazırlayarak, tamamlamıştır.

2009 yılında seçilip, iki yıl boyunca Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Mehmet Tosun, kurulduğu günden bu yana Bodrum Yarımadası Turizm Altyapı Birliği Encümen Üyeliği görevi ile birlikte Ankara’da kurulu Mahalli İdareler İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliğinde de bulunmuştur.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçiminde Milliyetçi Hareket Partisi’nin Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak seçime girmiştir.

 

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest