turk-sinemasinin-unlu-yonetmeni-memduh-un-oldu-2-_9525_dhaphoto2Türk sinemasının kilometre taşlarından, ünlü yönetmen Memduh Ün, Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede bu sabah saat 10.15′de yaşamını yitirdi.

Torba Mahallesi’nde ünlü oyuncu hayat arkadaşı Fatma Girik ile yaşayan yönetmen 95 yaşındaki Memduh Ün, geçen yıl 11 Kasım’da aniden fenalaşarak Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu kötüye giden Ün, yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı Memduh Ün, akciğerlerinde sıvı birikmesi, yüksek tansiyon nedeniyle bir süre solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdü. O günden itibaren Girik, Ün’ü bir an olsun yalnız bırakmadı. Her gün hastaneye gelen Girik, doktorlardan bilgi aldı, tedavi sürecini takip etti.

ACI HABER SABAH GELDİ

Hastane yetkililerinin bu sabah Fatma Girik’i arayarak hastaneye davet etti. Yakın arkadaşı Filiz Kalkavan ile hastaneye giden Girik’e doktor gözetiminde acı haber verildi. Büyük üzüntü yaşayan, gözyaşlarına boğulan sanatçının bir odada dinlenmeye çekildiği belirtildi.

Sanatçının aile dostlarından Filiz Kalkavan, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki doğru, çok üzüntülüyüz. Bu sabah saatlerinde Memduh Bey’i kaybettik. Onu yaşatmak için doktorlar da Fatma Hanım da çok mücadele etti. Ancak ömrü bu kadarmış.” dedi.

BAŞHEKİMDEN YAZILI AÇIKLAMA

Acıbadem Bodrum Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Aydın Aksoy, ünlü Yönetmen Memduh Ün’ün ölümünün ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk sinemasının büyük yönetmenlerinden Memduh Ün’ü, 16 Ekim 2015 Cuma günü, saat 10.38 itibariyle maalesef kaybettik. Kronik böbrek yetmezliği ve kronik solunum yetmezliği nedeniyle, 285 gündür tedavi gördüğü hastanemizin Yoğun Bakım Ünitesi’nde takip ve tedavisini sürdürüyorduk. Özellikle Memduh Ün’ün tedavi sürecinde yanı başında olan Fatma Girik’e, ailesine ve Türk halkına bu değerli insanı kaybettiğimizden dolayı duyduğumuz üzüntüyü belirtmek ve başsağlığı dilemek isteriz.”

 TÖREN İSTANBUL MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ’NDE

Ünlü yönetmenin vasiyeti üzerine Memduh Ün’ün önümüzdeki Pazartesi günü İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde saat 11.00′de yapılacak törenden sonra tekrar Bodrum’a getirileceği ve Salı günü ikindi namazından sonra Torba Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi.

Bu arada Memduh Ün’ün cenazesi, saat 12.30′da Bodrum Belediyesi cenaze aracıyla Acıbadem Hastanesi’nden alınarak Konacık Mahallesi’ndeki Bodrum Belediyesine ait morga götürüldü.

CENAZE TESLİM EDİLDİ

Bodrum’da bu sabah yaşamını yitiren ünlü yönetmen Memduh Ün’ün hayat arkadaşı Fatma Girik, acı haberi öğrendikten sonra bir süre hastanede dinlendi. Ardından Torba Mahallesi’ndeki evine geçti. Girik, Ün’ün cenazesinin hastaneden alınarak Bodrum Belediyesi Morgu’na götürülmesi için yapılacak işlemleri halletmesi amacıyla aile dostu Deniz Kalkavan’ı görevlendirdi. Ancak hastane yönetimi, Ün’ün birinci dereceden bir yakının bulunmadığı gerekçesiyle cenazeyi teslim etmek istemedi. Konudan haberdar olan Fatma Girik’in hastaneyi aramasıyla sorun çözüldü. Teslim alınan cenaze, belediye morguna kaldırıldı.

Memduh Ün ile Fatma Girik’in aile dostu Kalkavan, “Belediye cenaze müdürü gelsin dediler, geldi. Ben de ailenin yakın dostuyum. Fatma Hanım, cenazeyi almamız için bizi görevlendirdi. Hastane yönetimi Memduh beyin İstanbul’da olan oğlunun gelmesini ve cenazeyi ona teslim edeceklerini söylüyorlar. Şaşırdık” dedi.

memduh-unun-kopekleri-(2)ONLAR DA YETİM KALDI

Memduh Ün’ün Torba’da yaklaşık 22 yıl yaşadığı villasındaki ‘Eşkiya’, ‘Haydut’, ‘Nazlı’, ‘Ciciş’ ve ‘Canım’ adlı köpekleriyle de görevliler ilgilendi. Ün’ün gelenek üzerine spor ayakkabıları bakıcısı Dursine Yılmaz tarafından ihtiyacı olan biri tarafından alınması için villasının giriş kapının önüne konuldu.

GİRİK’İN TELEFONLARI SUSMADI

Büyük üzüntü yaşayan Fatma Girik’in telefonları susmadı. Başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, sanatçılardan Emel Sayın, Tarık Akan, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit olmak üzere çok sayıda kişi telefonla Girik’i arayıp taziyelerini sundu.

memduh-unun-kopekleri-(1)“YAŞIYOR MUYUM, YAŞAMIYOR MUYUM BİLMİYORUM”

Morali bozuk olan Fatma Girik, dinlendiği evinde DHA’ya açıklama yaptı. Girik, “Son yıllarımızı Torba’da cennet gibi bir yerde geçirdik. Köpekleriyle, bizimle çok mutluydu. Bir değil en az altı kişiyi yalnız bıraktı. 56 yıllık hayatımı kaybettim. Yaşıyor muyum, yaşamıyor muyum bilmiyorum. Kendimi son günlerinde onsuzluğa alıştırmaya çalışıyordum ama mümkün olmadığını anladım. Onsuz nasıl yaşayacağımı, hayatın nasıl geçeceğini bilemiyorum. Çok şaşkın ve bitkinim. Hayatın bu kadar tatsız tutsuz olabileceğini düşünemiyordum. Çok güzel günlerimiz geçti. Ona bana bu güzellikleri yaşattığı için müteşekkirim” dedi.

MEMDUH ÜN KİMDİR?

1920 yılında İstanbul’da doğdu. Beşiktaş’ın 1940-41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün futboldan koptuktan sonra Turhan Ün takma adıyla 1947′de sinemada oyuncu olarak yer aldı. 1951′de Arşavir Alyanak’la birlikte Yakut Film adlı bir şirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliştirince bu kez kendi adına Uğur Film adında bir şirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Yönettiği filmlerle birçok ödül kazandı. Ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştır.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest