ketem-haber-(1)Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde 30 yaş üstü kadınlar, kansere karşı erken teşhis için sağlık taramasından geçiriliyor.

Menteşe Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü iş birliğince başlatılan “Sağlıklı Toplum, Sosyal Belediye” projesi kapsamında, 30 yaş üstü kadınlar, kansere karşı erken teşhis için sağlık taramasından geçiriliyor. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından bu yılın başında itibaren yürütülen çalışmada ilçe genelindeki 48 mahallede yaşayan 30 yaş üstündeki 1500 kadın, kanser taramasından geçirildi.

Çağdaş ve sürdürülebilir projeler ürettiklerini belirten CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Yerel yönetimlerin görevi sadece yol yapıp, kaldırım yenilemek değil. Belediye olarak vatandaşlarımızın sağlığı da bizleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü hayatta her şeyden önemlisi sağlığımız. Biz bunu vicdanı bir sorumluluk olarak görüyoruz” diye konuştu. Sosyal projelerle her zaman vatandaşların yanında olmaya çalıştıklarını belirten Gümüş, “Kadınların, beden ve ruh sağlıklarına yönelik hayata geçirdiğimiz projemiz ile kırsaldaki kadınlara ulaşarak, meme, rahim ve bağırsak kanseri hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Bu bilgiler ışığında kırsalda yaşayan kadınlar, belediyemiz tarafından ücretsiz servis araçlarımız ile alınıp, öğlenleri aşevimizde veriliyor. Daha sonra sağlık merkezlerinde sıra beklemeden yine ücretsiz taramalarının yapılması sağlanıyor” dedi.

Projesi kapsamında 40-69 yaş arası kadınlara meme kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri ve 50 ve 69 yaş arası kadınlara ise bağırsak kanseri taraması yapılıyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest