mermerciler-(1)Türkiye mermer üretiminin yüzde 20’sinin gerçekleştiği, yaklaşık 40 ülkeye 290 milyon Dolar ihracat yapan ve 30’dan fazla türü ile önemli bir mermer kenti olan Muğla, ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Dolaylı olarak yaklaşık 10 bin kişinin geçimini sağladığı mermercilik sektörünün temsilcisi Muğla Mermerciler Derneği, 2015 yılı takviminde ahde vefa örneği göstererek üretim yaptıkları Karia bölgesine geçmişte damga vuran Mausoleum’a yer verdi. Dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul edilen ve İngiltere’nin başkenti Londra’daki British Museum’da sergilenen Mausoleum’un yapımını başlayan Kral Mausolos, Mausoleum doğu frizi, batı frizi, kuzey frizi ve güney frizinin yer aldığı takvimde Mausoleum ve Kral Mausolos hakkında da bilgiler içeriyor.

Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Abdullah Koçar, dünyanın en büyük antik mermer kentinin Yatağan Stratonikeia’nın Muğla’da, dünyanın 7 harikasından birisi olan Karia döneminin önemli eserlerinden olan Mausoleum’un da Muğla’da yapıldığını belirterek, “Bu değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması gerekiyor. Geçimimizi sağladığımız mermerin geçmişini bilmemiz gerekiyor. Amacımız para kazanmak olduğu kadar tarihimizin bir parçası olan mermer eserlerimizi de tanıtmak istedik. Mausoleum’un büyük bir bölümü maalesef İngiltere’de sergileniyor. Bu eserlerimizin tekrar ülkemize getirilerek doğdukları topraklarda sergilenmesini istiyoruz” dedi.

Mausoleum

Mausoleum’un yapımına Kral Mausolos zamanında başlanmıştır. Mausolos’un ölümünden sonra hem kız kardeşi hem de karısı olan 2. Artemisia tarafından yapımına devam edilen mozole dünyanın 7 harikasındn biri olmuştur. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

Bu yapıtın 1500 yıl kadar ayakta kaldığı düşünülmektedir. 1402’de Saint Jean Şövalyeleri şehre geldiklerinde anıtı yıkılmış bir şekilde görmüşlerdir. Şövalyeler burayı taş ocağı olarak kullanmışlardır. 1522’de şövalyeler kalelerini güçlendirmek istemişlerdir ve mozolenin taşlarını kalenin yapımında kullanmışlardır.

1846 yılında Türkiye’de bulunan İngiltere Büyükelçisi Lord Stratford Canning, Padişah Abdülmecit’ten aldığı izinle Bodrum Kalesi’nin duvarlarında görülen Mausoleum kabartmalarını Londra’ya götürmüştür. 1856 -1857 yıllarında İngiliz araştırmacı Newton burada kazı yapmıştır ve yaptığı kazı sırasında bulduğu kabartmaları, Mausolos ve Artemisia’nın heykellerini, dört atlı arabanın parçalarını British Museum’a götürmüştür. Bu yüzden bu anıta ait eserlerin çoğu British Museum’da, ancak çok az bir kısmı Bodrum’da sergilenmektedir.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest