meslege-ilk-adimi-attilar-_2536_dhaphoto2Muğla Barosu’na kayıtlı 6 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek mesleklerine ilk adımını attı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ant içme törenine baronun yönetim kurulu üyeleri, genç avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı. Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Devleti yöneten hükümetlerin asli ve öncü görevi bireyleri yaşadıkları ülkede mutlu, huzurlu, sağlıklı ve insanca, insani duygularını doyasıya yaşayabildikleri bir ortamı hazırlayıp sunmaktır” dedi.

Objektif olma konusunda uyarılarda bulunan Başkan Uzun, “Zorlu süreci başarı ile tamamlayan arkadaşlarımızı yürekten kutluyor, gösterdikleri çaba nedeniyle tebrik ediyorum. Kendileri bu günlere gelirken, onlara var gücüyle destek olan, her anlarında yanlarında olmayı başaran sevenlerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Sizin her davranışınız, sözünüz, mesleğinizle birlikte anılacak, avukat Ayşe’nin, avukat. Ahmet’in davranışı ya da sözü diye görülecektir. Bu nedenle, eylem ve söylemlerinizde, bugünden itibaren daha dikkatli, daha tutarlı, objektif ve bir hukukçu olmanın sorumluluğu ile davranmalısınız. Bizler bu konuda sizlere sonsuz güveniyoruz” diye konuştu.

Uzun, ülkenin zor günlerden geçtiğini ve her gün saldırı haberleri ile güne başladıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşanan acılar nedeniyle sevinçlerimizi, mutluluklarımızı ne de gelecek umutlarımızı yaşayamamakta, bu duygularımızı paylaşamamaktayız. Oysa bir insan için son derece doğal olan bu duyguları, yaşamak, mutlu olmak, sevinçleri dostları ile paylaşmak ve gelecek için umutlu planlar yapmak istiyoruz. Devleti yöneten hükümetlerin asli-öncü görevi bireyleri yaşadıkları ülkede mutlu, huzurlu, sağlıklı ve insanca, insani duygularını doyasıya yaşayabildikleri bir ortamı hazırlayıp sunmaktır. Hukuk devletinde bunu başarmak sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Yeter ki hukuk devletinin gereklerine tam olarak uyulsun. Bu yapıldığında göreceksiniz her bir birey mutlu ve geleceğe güvenle bakar hale gelecektir. İnsanımızın mutluluğu hukuk devletine tam saygıda yatmaktadır. Siz mesleğimize yeni adım atacak arkadaşlarım, tüm çabanız hukuk devletinin kalıcı olarak ülkemizde de yerleşmesi için olsun. Ülkemiz her yönüyle bir hukuk devleti haline geldiği gün, avukatlar ülkeleri için yapmaları gereken en önemli görevi gerçekleştirmiş olurlar.”

Konuşmaların ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, Mine Soydemir, Özlem Yenilmez, Pelin Arslan, Berkay Yıldırım, Canan Alkan ile Sinan Arslan avukat cüppelerini giyerek ant içti. Avukatlık ruhsatnamelerinin verilmesinin ardından tören; günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest