milasta-halkali-leke-hastaligina-karsi-ilaclama_9967_dhaphoto2Milas’ta zeytinlik arazileri etkileyen ‘halkalı leke’ hastalığına karşı yürütülen mücadelenin ikinci etap çalışmasında, 16 ayrı noktadaki 3 bin 150 ağaç ilaçlandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Kaymakamlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü, Milas Belediyesi, Milas Ziraat Odası, TARİŞ Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi yönetici ve çalışanları, Milas’ta görülen halkalı leke hastalığına karşı mücadeleyi sürdürüyor. Menteş, Kurudere, Eğridere ve Danişment mahallelerindeki zeytinlik arazilerde ilaçla mücadele çalışması başlatıldı.

Büyükşehir ve Milas belediyeleri ile Milas Ziraat Odası Başkanlığı tarafından deneme alanı olarak belirlenen Menteş Mahallesi’ndeki zeytinlikte, ikinci etap ilaçlama yapıldı. Çalışmalar, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Araştırma Destekleme Eğitim Şube Müdürü Metin Bayrak, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Ziraat Mühendisleri’nin katılımıyla gerçekleşti.

Geçen yıl 17 Haziran’da sahada ön inceleme yapıldığını şimdi de ilaçlamaya geçildiğini belirten Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Kurumlar ve sivil toplum örgütleri olarak amacımız halkalı leke ile başarılı bir şekilde mücadele etmek. Bu hastalık ile ancak ve ancak ilaçla mücadele edilebileceği bilincini oluşturduk. İnşallah çalışmalarımızda başarılı oluruz. Milas’ta 16 ayrı noktada deneme sahası belirlendi. Bu saha içerisinde toplam 3 bin 150 zeytin ağacı bulunuyor. Belirlenen sahalarda üç etaplı bir çalışmamız olacak. Birinci etap ilaçlamaları kasım ayı içerisinde yapılmıştı. Bugün ise ikinci etap ilaçlama çalışması başlatıldı. Üçüncü etap ilaçlama ise mart ayı sonu veya nisan ayı başlangıcında yapılacak. Fakat bu ilaçlama öncesinde ağaçların yaprak ve toprak analizleri yapılacak. Ve çıkan sonuçlara göre hangi değerleri eksikse ona göre ilaçlama yapılacak, bitkinin beslenmesi sağlanacak” dedi.

Çalışmanın amacının ilaçla mücadelenin sonuçlarını üreticilere göstermek olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Araştırma Destekleme Eğitim Şube Müdürü Metin Bayrak, “Başlatmış olduğumuz mücadelenin sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından büyükşehir olarak gerekirse ilaçla mücadele etmek isteyen üreticilere ilaç desteğinde de bulunulacak” dedi. Bayrak, Milas’ta ilaçlama çalışmaları için belirlenen alanların, yaklaşık 10 yıldan beri tam kapasite verim alınamayan alanlar olduğunu ifade ederek, yapılan uygulamadan sonra üretim kapasitesinin değişeceğini söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest