motosiklet-suruculerine-egitim-sartProfesyonel sürüş teknikleri eğitmeni Rahmi Barutçu, Türkiye’nin eğitim ve bilinçli motosiklet sürücüsü oranlamasında sınıfta kaldığını, kaza ve ölümlerde en üst sıralarda yer aldığını söyledi.

Bodrum Motosiklet Kulübü ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından TÜRSAB Bodrum Şubesi Konferans Merkezi’nde, “Güvenli Motosiklet İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi” düzenlendi. Eğitime Bodrum Motosiklet Kulübü Başkanı Cevdet Erçik’in de aralarında bulunduğu 300 motosiklet tutkunu katıldı. Profesyonel sürüş teknikleri eğitmeni Rahmi Barutçu tarafından katılımcılara, doğru motosiklet giyim ve aksesuarları, bilinçli motosiklet sürüşü, kanunlar ve kurallar, temel mekanik bilgiler konularında bilgiler verildi. Barutçu, yurt içi ve dışındaki kazalardan slayt eşliğinde örnekler de vererek sürüş hatalarını anlattı.

motosiklet-suruculerine-egitim-sart_6364_dhaphoto1Kazaların büyük bölümünün dikkatsizlikten, kuralları bilmemekten ve eğitim yetersizliğinden kaynaklandığına dikkati çeken Barutçu, “Motosiklet benzeri iki tekerlekli araçlar, yoğun şehir trafiğinden ve özellikle yazlık kentlerde trafik için önemli bir alternatif ve kolaylık. Ancak, bir o kadar da motosiklet sürücüsünü tehlikeler beklemektedir. Ne yazık ki ülke olarak eğitim ve bilinçli motosiklet sürücü oranlamasında sınıfta kalırken kaza ve ölümlerde en üst sıralarda yer alıyoruz. Türkiye’de 3 milyon motosiklet kullanıcısı varken bunun sadece 20 bini bu tür eğitimlerden geçmiş, bilinçli motosiklet sürücüsü sınıfında görünüyor. Bu oranı arttırmak için motosiklet tutkunlarına bu tür seminerleri vermeyi sürdüreceğiz. Heyecan, macera ve özgürlük hissi veren motosiklet keyfinin kabus ve istenmeyen sakatlıklara neden olmaması için her motosiklet sürücüsünün bu eğitimden geçmesi şart” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren seminerin sonunda katılımcılara sertifikaları ile birlikte yelek ve ihtiyacı olanlara kask dağıtıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest