19-mayis-bayramMuğla’da 15-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Gençlik Haftası’ etkinlikleri hazırlıkları tamamlandı. Etkinlik programının tanıtımı amacıyla Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Muğla Valisi Amir Çiçek, Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer ve Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker katıldı.

Toplantıda Konuşan Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker; geçmişini, tarihini, kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumların ilelebet yaşama hakkına sahip olduklarını belirtti. Müdür Çeker şöyle devam etti: “Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Yüce Türk Milleti Kurtuluş Savaşı’nı ve ardından birçok alanda atılımlarını genç cesur yüreklerle gerçekleştirmiş, bu yüzden ki Atatürk gençlere olan güveni sebebiyle bugünü gençlere armağan etmiştir” dedi.
Program hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çeker, 15 Mayıs günü Atatürk anıtına çelenk koyma töreni ile başlayarak, street ball turnuvası, Ata’ya saygı izci kampı, Ata’nın izinde Samsun’dan Muğla’ya bisiklet turu, uçurtma şenliği, stantlar, Anadolu’dan Muğla’ya Kültür Adımları (halk oyunları gösterisi), 19 Mayıs akşamı Yüksek Sadakat konseri ve havai fişek gösterisi ile sona ereceğini ifade etti.
Muğla Valisi Amir Çiçek ise, “Gençlik Haftası’na baktığımızda gençlerimiz ile özellikle spor alanında, koşudan, bisikletten, yürüyüşten, diğer sosyal etkinliklerden ve Muğla’da buna uygun Sınırsızlık Meydanı gençlerimizin kendilerini ifade ettikleri yer olacak, zaman zaman ben de gidip katılacağım. Orada sergiler, tiyatrolar olacak. Biz istiyoruz ki gençler kendileri çalıp kendileri oynamasın, her kesimden vatandaşın bunları izlemesi bizim arzumuzdur. Şunu özellikle söylüyoruz ki; artık gençlerimizin kendileri, kendi faaliyetiymiş gibi icra edecekler. Biz sadece organizasyon ve bina yönetimini yapacağız. Eskiden bir müdür ya da öğretmen gelir şunu yap, bunu yap der; genç buna tabi olurdu. Artık gençlik merkezlerindeki gençlerin taleplerine göre, kendi isteklerine göre kendi içlerinden grup yöneticilerini seçerek yapacaklar” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest