umke-ve-akut-(2)Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye’deki 44 mahalle muhtarıyla toplantı yaparak sorunlarını dinledi. Vali Çiçek, başarılı kurtarma operasyonları yapan Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Fethiye ekibine de başarı belgesi verdi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Devlet Su İşleri Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer, Muğla İl Jandarma Komutanı Yavuz Özfidan ve Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve mahalle muhtarları katıldı.

Muhtarlara Teşekkür Belgesi

Toplantının başında geçen yıl 11 Ekim’de Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde şehit olan polis Özgür Gümüş’ün Fethiye’nin Eldirek Mahallesi’nde yarım kalan evinin tamamlanması için çalışma yürüten Eldirek Mahallesi Muhtarı Osman Köse ve Menteşe Mahallesi Muhtarı Ramazan Küçük’e teşekkür belgesi verildi.

Toplantıda konuşan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, muhtarların eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde de itibar gördüğünü ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra değerlerinin bir kat daha arttığını söyledi.

“Büyükşehir yasası revize edilecek”

Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer ise amaçlarının Fethiye’nin sorunlarını çözüme kavuşturmak olduğunu ancak bürokratik engelleri aşmakta hala zorlandıklarını söyledi. Büyükşehir Yasası’ndaki bazı sıkıntıların da revizyonla giderileceğini anlatan Özyer, “Sizler mahallenizde seçilmiş insanlarsınız. Hepimizin amacı mahallelerin sorunlarını mümkün olduğunca hızlı çözebilmek. Çözmek için de kurumların değişmiş olması bir şey fark etmez. Büyükşehir Yasası’nda bazı sıkıntılar var. Revizyonlar yapılacak. Ama ne yaparsanız yapın, hangi yasayı çıkarırsanız çıkarın, hangi düzenlemeyi yaparsanız yapın, sonunda her şey insanın uygulamalarına geliyor. Önemli olan o heyecanı alıp, oranın sorunlarını çözmek” diye konuştu.

“İşgalci değiliz”

Hizmet yapılırken vatandaş odaklı çalışmaları için Muğla genelinde tüm kurum amirlerini ve çalışanlarını uyardığını belirten Vali Çiçek de “Biz vatandaşı severiz. Zengin-fakir ayırmayız. Biz o vatandaşı severek hizmet yaparız. Sevgi varsa hizmet aşkı var, hizmet aşkı varsa engeller çözülür. Bazı çevreler bölgede yapılacak projeleri engellemek için kanunları didik didik ediyor. Kıyıları, koyları, SİT alanları, kültür yerleri, ormanları sadece belli bir kesim koruyor. Biz hepimiz koruyacağız. Biz çevremizi, havamızı, oksijenimizi en iyi koruyan anlayıştayız. Ama oraları bozan, oraları dağıtan, oraları işgal altına alanlardan değiliz. Orayı işgal edenlerden değiliz” dedi.

“İşlerinizi takip edin”

Takipsiz hiçbir işin sonuç vermeyeceğini belirten Vali Çiçek, muhtarların da bildirdikleri talepleri takip etmeleri gerektiğini vurguladı. Vali Çiçek, şöyle dedi:

“Fethiye’nin hangi köşe mahallesi varsa, ne yapılması gerekiyorsa hep beraber yapacağız. Ekonomistimizden, girişimcilerimize her şeyimiz var. İş yapacak, üretecek potansiyelimiz var. Biz de o potansiyelimizi değerlendireceğiz. Ama tek başına, ‘ben yaptım’ şeklinde değil. Birlikte, ortak akılla hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Koylarımıza, SİT alanlarına, her şeye baktığımızda eksiklerimizin olduğunu ama çalışma gayretinin de olduğunu görüyoruz. Ölüdeniz gibi bu bölgede turizme, ekonomiye ne kadar katma değer sağlayan nimetler var ki biz bunları koruyacağız ve insanlık alemine, ekonomiye katacağız. Ölüdeniz’in temizlenmesinde bakanlık olduğu kadar belediye de görevini yapacak. Ölüdeniz ile ilgili bir adım attık. Bakanlıktan gelen desteği kullanarak Ölüdeniz’i kirlilikten kurtaracağız.”

Toplantının sonunda Vali Amir Çiçek UMKE Fethiye ekibiyle bir araya geldi. Başarılı çalışmalarından dolayı personeli kutlayan Vali Çiçek, onlara başarı belgesi dağıttı. Vali Çiçek daha sonra AKUT Fethiye Merkezi’ne geçerek 30 AKUT gönüllüsü ile sohbet etti. Operasyonları yakından takip ettiğini belirten Vali Çiçek, gönüllülerden operasyonlarda kendi can güvenliklerine de dikkat etmesini istedi. Ardından AKUT gönüllülerine de başarı belgeleri verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest